Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Czy trzeba i czy warto wzywać do zapłaty weksla? A jeśli tak – to jak to zobić? (wzór)

Wezwania do wykupu weksla (nie mylić z przedsądowym wezwaniem do zapłaty wysyłanym przed wytoczeniem powództwa) jest zaproszeniem wystawcy weksla do dokonania jego wykupu dokonanym jeszcze przed terminem płatności. Zastanówmy się jak może ono wyglądać, i czy w ogóle jest potrzebne?

Wyobraźmy sobie, że otrzymaliśmy od wystawcy weksel, w którym przyrzeka nam dokonać zapłaty w określonym dniu i miejscu. Na przykład:

Warszawa, 16 maja 2013r.
Dnia 30 grudnia 2017r. zapłacę za ten weksel
na rzecz Lecha Malinowskiego sumę
tysiąca franków szwajcarskich efektywnie.
Płatny w Warszawie, Pl. Defilad 1 lokal 1125
{podpis}

Jak widać, strony umówiły się, że zapłata odbędzie się w Warszawie w Pałacu Kultury. W przypadku otrzymania od wystawcy weksla zaopatrzonego już w termin i miejsce płatności, nie ma potrzeby wcześniej wzywać go do wykupu weksla, bowiem przez sam fakt wręczenia weksla wystawca może czuć się do tego wezwany. Należy tylko pamiętać, aby przyjść w terminie płatności w umówione miejsce w celu odebrania zapłaty.

Nie ma również potrzeby wzywać do zapłaty, jeśli weksel jest płatny „za okazaniem”, a okazanie ma odbyć się w siedzibie wystawcy. W dowolnym momencie możemy wówczas przyjść i zażądać wykupu.

Jeśli intencją wystawcy było zobowiązanie posiadacza do uprzedzenia go o chęci odebrania zapłaty za weksel płatny za okazaniem, powinien wyrazić swoją wolę poprzez określenie terminu, po upływie którego po okazaniu weksel będzie płatny, na przykład:

Warszawa, 16 maja 2013r.
W 3 dni po okazaniu zapłacę za ten weksel
na rzecz Lecha Malinowskiego sumę 500zł.
Płatny w Warszawie, ul. Akacjowa 20

Trzeba jednak zaznaczyć, że okazanie, o którym wspomina powyższy weksel, i od którego liczy się (w tym przypadku) 3-dniowy termin na zapłatę, musi odbyć się osobiście (czego potwierdzeniem jest podpisana przez wystawcę wiza), nie możemy zastąpić go korespondencyjnym wezwaniem do zapłaty.

Czy zatem są sytuacje, kiedy powinniśmy wezwać do zapłaty za weksel?

Potrzeba taka może zajść w przypadku weksla płatnego za okazaniem, w którym miejscem płatności nie jest siedziba (miejsce zamieszkania) wystawcy (pomijając już fakt, że wystawienie takiego weksla trąci trochę absurdem – skoro weksel płatny jest „za okazaniem”, to w interesie wszystkich uczestników obrotu wekslowego jest to, aby okazanie odbyło się w miejscu, gdzie wystawca przebywa).

Z analogicznych powodów wezwanie jest wskazane również w przypadku weksli płatnych w danym dniu, jeśli data ta została dopisana przez posiadacza weksla (in blanco), a miejsce płatności nie jest miejscem zamieszkania lub siedzibą wystawcy.

W powyższych dwóch przypadkach słusznie przyjmuje się bowiem, iż aby przedstawienie było skuteczne, wystawca powinien mieć chociaż teoretyczną możliwość zapoznania się z wekslem. Nie będzie miał takiej możliwości, jeśli nikt go nie uprzedzi o takich zamiarach. Korespondencja skierowana do wystawcy może wówczas brzmieć następująco:

Szanowny Panie,
w związku z faktem, że jestem w posiadaniu weksla własnego z Pańskiego wystawienia w dniu 2 stycznia 2013r., na sumę 1000zł, w którym zobowiązał się Pan, iż zapłaci Pan tę kwotę „za okazaniem” dokonanym w siedzibie mojej firmy, w Warszawie na ul. Nowolazurowej 18., informuję, że w dniu 31 maja br. planuję przedstawić Panu tenże weksel do zapłaty w tym miejscu. Jeśli jest Pan zainteresowany jego wykupem, proszę o przybycie.

Drugim przypadkiem są wszelkie ustalenia umowne dotyczące sposobu postępowania z wekslem in blanco. Zwyczajowo ustala się wówczas, że o wypełnieniu weksla posiadacz zawiadamia wystawcę, nawet jeśli sama płatność ma być dokonana w siedzibie wystawcy.

Droga Pani,
Z żalem informuję, że po podliczeniu rachunków z naszej umowy o współpracę, wynikło ujemne saldo po Pani stronie na kwotę 64756,87zł. W związku z tym w dniu dzisiejszym dokonałem wypełnienia weksla gwarancyjnego zabezpieczającego wspomnianą umowę, na wyliczoną kwotę i oznaczyłem go terminem płatności 16 czerwca 2013r. W tym dniu moi pracownicy w moim imieniu przybędą do Pani siedziby i będą domagać się zapłaty. W załączeniu przesyłam xero wypełnionego weksla. Z wyrazami szacunku…

Jak to robiono dawniej?

Za przykład niech posłuży dokonane przez bank przedwojenne wezwanie do wykupu weksla :)
Wezwanie do wykupu weksla

Comments

  1. A ta „upłata” w skanie przedwojennego wezwania to literówka czy jakaś lingwistyczna ciekawostka? :)

  2. @dr – oj, nie czuję się kompetentny do rozstrzygnięcia tego zagadnienia. Ale gratuluję spostrzegawczości, nawet ja tego nie zauważyłem :)

  3. To chyba jednak ne literówka, bo wyraz nie został wpisany na maszynie, a jest częścią formularza. Prawdopodobnie chodzi o zapłatę części żądanej kwoty – „zmienimy termin płatności na późniejszy, jeżeli zapłacisz co najmniej 10% długu” lub faktycznie opłata za przedłużenie terminu płatności.

  4. Nie jest to raczej „opłata za przedłużenie terminu płatności”, rozumiem bowiem to jako „spłać 10% i prolongujemy resztę”. Taka przedwojenna wersja karty kredytowej ;) Skoro zatem nie mogą prosić o „opłatę” to proszą o „upłatę” czyli o upłacenie (przedpłacenie?) – wcześniejszą spłatę części :)

  5. A co w sytuacji w ktorej wystawca weksla niezupelnie in blanco( brak daty wykupu – zgodnie z umowa wekslowa weksel mogl byc uzupelniony o date wykupu weksla na nie wczesniejsza niz 1 sierpnia 2011 i na nie pozniejsza niz 31 grudnia 2011 ) wystawionego 10.07.2011 mimo braku informacji pisemnej o uzupelnieniu go, zgodnie z ww deklaracja, weksel zobaczyl ale odmowil jego wykupu motywujac brakiem srodkow? Czy nalezalo/nalezy teraz wyslac oficjalna informacje odnosnie wypelnienia weksla czy od razu wezwanie przedsadowe do wykupu? Weksel byl przedstawiony do zaplaty w lutym 2012 (wczesniej brak kontaktu z wystawca) a data na wekslu zostala uzupelniona przed okazaniem na 31 grudnia 2011r

  6. @Krystian – plan „minimum” jest taki – 1. Przedstawić weksel 2. Wytoczyć powództwo. Odnośnie tego, czy należy wysyłać informacje o wypełnieniu weksla, czy należy wysyłać dodatkowe wezwania do zapłaty, zależy to od warunków zawartych między stronami umów, na podstawie powyższego opisu nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

  7. Krystian says

    W umowie wekslowej (inaczej zwanej rowniez deklaracja), nie ma informacji o koniecznosci pisemnego poinformowania dluznika o jego wypelnieniu. Strony z gory ustalily (tylko w deklararacji) tylko ten ruchomy termin platnosci weksla: od – do. Dodam tylko, ze jako miejsce platnosci weksla zgodnie z deklaracja, zostalo wpisane miejsce zamieszkania remitenta. Remitent oprocz podpisu wlasnorecznie wypelnil weksel o sume wekslowa i wpisal w wekslu miejscowosc platnosci – bez dokladnego afdresu (zapewne obawiajac sie by nie musial jezdzic do przedstawienia weskla przez pol Polski)

  8. @Krystian:

    jako miejsce platnosci weksla zgodnie z deklaracja, zostalo wpisane miejsce zamieszkania remitenta.

    Należy zatem poinformować wystawcę o wypełnieniu weksla wraz z informacją o tym, gdzie weksel będzie przedstawiony do zapłaty – tak, aby wystawca – jeśli chce – mógł przybyć w dniu płatności w umówione miejsce i wykupić swój weksel.

  9. Krystian says

    Ale jak pisalem wczesniej wystawca byl poinformowany telefonicznie o wypelnieniu weksla, z tym ze to odbylo sie droga telefoniczna (na weksel tylko zerknal, odmowil platnosci). Jako, zeby nie miec problemow przy ewentualniej sprawie sadowej myslalem zeby wyslac mu jescze raz taka informacje pisemna z ZPO wyslac na jego adres. Z tym, ze nie wiem czy to ma sens – czyz taka informacje nie wysyla sie po wypelnieniu weksla ale jeszcze przed jego terminem platnosci? Moze mu teraz tylko wystarczy wyslac przedsadowe wezwanie do zaplaty za weksel?

  10. O tym, czy trzeba/należy wysyłać przedsądowe wezwanie do zapłaty (weksla) pisałem tutaj: http://www.remitent.pl/czy-trzeba-wysylac-wezwanie-do-zaplaty-przed-pozwaniem-z-weksla/1611

  11. Krystian says

    Tak. Lekture wczesniej czytalem. Wiem ze w tym przypadku raczej bedzie to przydatne by nie narazic sie na zarzut wierzyciela odnosnie jego niewiedzy co do terminu ale i z drugiej strony jego dobrowolnej checi uregulowania „dlugu”. W zwiazku z tym, tez tak zrobie. Wyswietle wezwanie do wkupu weksla, przy okazji wspominajac o braku wczesniejszej checi wykupu uzupelnionego weksla przez wystawce. Mam nadzieje, ze to bedzie fair, bo dla sadu na pewno wystarczajace, zebym nie ponosil kosztow pozwanego (zgodnie z obowiazujacymi dla postepowania nakazowego z weksla regulami).

  12. Znajomy jest posiadaczem weksla in blanco do którego sporządzono deklarację wekslową. W tym samym dniu pomiędzy stronami zawarto również umowę ugody dotyczącej spłaty zaległej wierzytelności, w której zaznaczono, że wykonanie tejże umowy zabezpieczone jest wekslem in blanco, który dłużnik wręcza wierzycielowi wraz z podpisana ugodą, zaś w razie nie wykonania ugody wierzyciel może, po wezwaniu dłużnika, wypełnić weksel na kwotę niespłaconego długu wraz z odsetkami i kosztami. Jako datę zapłaty kwoty zadłużenia wskazano w umowie dzień 25 marca 2014 roku.
    W deklaracji wekslowej podpisanej przez obie strony zapisane jest, iż o wypełnieniu weksla wierzyciel zawiadomi wystawcę weksla (dłużnika) listem poleconym, wysłanym przynajmniej na 7 dni przed terminem płatności. W deklaracji jako miejsce płatności wskazano Bank XXX X(miejscowość) i nr rachunku. Jest to rachunek bankowy dłużnika.
    Znajomy wypełnił weksel wskazując date płatności na 25 marca 2014 roku. Nie wysłał jednak listu z zawiadomieniem do wystawcy weksla. Ponadto na wekslu nie wypełnił jeszcze miejsca płatności.

    W związku z powyższym mam kilka pytań:
    1. Czy oddział banku w konkretnym mieście należy traktować jako domicyliata?
    2. Czy jest to skuteczny zapis w sytuacji gdy nie podano właściwej nazwy banku, tzn. brakuje oznaczenia formy prawnej – S.A.
    3. Czy w obecnej chwili można złożyć pozew do sądu w postępowaniu nakazowym, czy może należy pierwsze przedstawić w banku weksel do zapłaty, a może najpierw trzeba wysłąć list polecony do samego dłużnika? Jak się ma do tego data juz wpisana na wekslu, tj. 25 marca jako data zapłaty?
    4. Co z odsetkami? Od kiedy będą płatne?
    5. Czy jeśli deklaracja wekslowa mówi wprost, że miejscem płatności jest bank XXX X nr rachunku, to czy można to zapisać na wekslu? Czy jest to wystarczająca zgoda dłużnika na wpisanie klauzuli domicyliatu?
    6. Co zrobić w sytuacji, gdy dłużnik spłacił część swojej należności? Suma wekslowa jest już przecież na wekslu wpisana i jest to kwota pierwotnego zadłużenia, wskazana w umowie ugody i w deklaracji.
    7. W jaki sposób przedstawić w banku weksel? Czy może to zrobic pełnomocnik? Czy dłużnik musi być przy tym? Czy musi wyrazić zgodę na przelew z jego rachunku na rachunek wierzyciela?
    8. Czy sąd odmówiłby wydania nakazu zapłaty, jesli nie było zawiadomienia dłużnika listem poleconym?

    W niniejszej sprawie jest trochę zaniedbań ze strony wierzyciela, zastanawiam się, jak można sytuację uratować, żeby odzyskać jak najwięcej należności.

  13. @Justyna – w celu otrzymania indywidualnej porady, zapraszam do kontaktu z kancelarią. Z pewnością temat jest zbyt obszerny, aby do analizować w komentarzach.

  14. A czy mógłby Pan odpowiedzieć chociażby na pytanie 3 i 6? Tutaj mam najwięcej wątpliwości, a odpowiedzi będą punktem wyjścia do do pozostałych pytań. Sama staram się zgłębić i zrozumieć temat. Niestety dostępne w internecie artykuły i komentarze dotyczą raczej sytuacji mniej szczegółowych. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  15. Pani Justyno, szanujmy się nawzajem. Jeśli potrzebuje Pani pomocy w sprawie Pani klienta, to zapraszam do kontaktu (http://www.remitent.pl/wyreczyciel-pomoc-prawna-dla-kancelarii-prawnych/6648) bez potrzeby takich podchodów ;) A jeśli pisze Pani jakąś pracę, to polecam wpierw od przeczytania Ustawy – na przykład w art. 38 wyjaśnia co robić w przypadku częściowej zapłaty weksla.

    1. Tak, bank jest domicyliatem (czyli podmiotem wskazanym jako ten, który w imieniu wystawcy ma zapłacić za weksel)
    2. Nie wiem – z marszu – musiałbym poczytać o przypadkach tak „błędnie” sporządzonych weksli.
    3. Można i nie można. Można, bo sąd nie bada przedstawienia weksla do zapłaty. Nie można, bo przecież najpierw wypada weksel przedstawić do zapłaty, a potem wytaczać powództwo, pod rygorem zwrotu kosztów pozwanemu, jeśli uzna powództwo.
    4. Od czasu, kiedy dłużnik będzie w zwłoce. Póki co w zwłoce nie jest.
    5. Tak, zapisy z deklaracji o miejscu płatności mogą być przeniesione na weksel (powstaje wówczas pytanie, dlaczego strony od razu tego na wekslu nie zapisały)
    6. wyżej
    7. Usługa „inkaso weksla”.
    8. Nie powinien, choć znam jeden taki przypadek, kiedy powodem niewydania nz. był brak wezwania do zapłaty – decyzja niesłuszna.

  16. Najmocniej przepraszam, jeśli w jakiś sposób Panu uchybiłam. Jednocześnie bardzo dziękuję za pomoc. Chcę też się trochę wytłumaczyć – sytuacja nie dotyczy ani mojego klienta, ani pisanej pracy. Studenci prawa nie mają najłatwiej – znajomi i rodzina wychodzą z założenia, że jak już studiuje, to na pewno się zna. No i bezpłatnie pomoże. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Dlatego wytrwale szukam odpowiedzi w temacie weksla – pierwszy raz mam styczność z taka tematyką. Jeszcze raz, bardzo dziękuję.

  17. Nie żywię urazy ;) Tyle tylko, że komentarze to nie najwygodniejszy sposób na rozważanie – bądź co bądź – dość zawiłych spraw.

  18. Witam
    W 2004 r podpisałam weksel in blanco jako poręczyciel nie posiadam żadnej deklaracji wekslowej. Weksel został uzupełniony o treść 8 luty 2004 na 30 tyś zł 8 luty 20014 zapłacę bez protestu za ten własny weksel na zlecenie pana X sumę 30 tyś. Na odwrocie weksla został dodany wpis. USTĘPUJE NA ZLECENIE PANA Y 20 STYCZNIA 2014. Nie zostałam poinformowana w żaden sposób o możliwości wykupu tego weksla przez pana X i Y , dodam że zamieszkujemy w różnych miejscowościach. W ostatnich dniach otrzymałam nakaz zapłaty z sądu w postępowaniu nakazowym przez powoda pana Y. Czy nie zostało w tym przypadku naruszone prawo o możliwości wykupu tego weksla. Jak mogę wybrnąć z tej sytuacji i co da się jeszcze zrobić? Dziękuję Gosia.

  19. @Gosiu, Cały czas możesz wykupić ten weksel, płacąc sumę zasądzoną w nakazie, a potem dochodzić jej w regresie od osoby, za którą poręczyłaś.

  20. Dziękuje za odpowiedź
    Mam jeszcze pytanie ok.dwóch miesięcy temu pan Y założył sprawę głównemu dłużnikowi i ten od tego wezwania zapłaty się odwołał, teraz wezwanie przyszło do mnie czy ja także mogę się odwołać od tego nakazu i kosztów sądowych weksel przy podpisaniu nie miał dat i kwoty.Czy poprzedni właściciel weksla mógł go wypełnić sam i przekazać zupełnie innej osobie nie informując mnie o tym.Proszę o poradę co zrobić w takiej sytuacji.

  21. @Gosiu, nie znam szczegółów sprawy, ale jeśli poręczyłaś weksel zawierający w swojej treści klauzulę „na zlecenie”, to znaczy że wyraziłaś zgodę na sprzedaż weksla przez indos, odnośnie daty i kwoty – posiadacz nie tylko mógł, ale nawet musiał uzupełnić te brakujące elementy. Sama – poręczając – mogłaś ustanowić górną granicę swojego poręczenia, jeśli tego nie uczyniłaś, odpowiadasz na całą sumę.

  22. Witam
    Mam pytanie jeśli małżeństwo ma rozdzielnością majątkową to czy mąż może być poręczycielem weksla dla swojej żony?

  23. @Gosia – oczywiście, że może.

  24. Gosia…czy ten weksel WYSTAWIONY dla Pana pana X i i przekazany indosem Panu Y dotyczy firmy z ŁODZI? Jeśli tak, to proszę o kontakt na mój e-mail:redsyrah@interia.pl. Bardzo podobna sytuacja do mojej. Kwota i wiele szczegółów. Identycznie!!!

  25. „upłata” – suma wpłacona na poczet długu – Wielki słownik W. Doroszewskiego PWN

  26. Witam, czy w przypadku gdy weksel zawiera datę wystawienia i datę płatności, a nie zawiera sumy wekslowej trzeba wzywać wystawcę do wykupu weksla??

  27. @ANNA – nie trzeba, a nawet nie można, bo dokument taki nie jest wekslem.

  28. To znaczy, że nie mogę uzupełnić dokumentu o sumę wekslową??

  29. @ANNA – nie wiem, czy możesz, nie znam sprawy.

  30. Sytuacja wygląda w ten sposób, że została udzielona pożyczka 1 czerwca 2016 r. Zwrot miał nastąpić w dwóch ratach. Pierwsza rata miała być zwrócona 15 czerwca 2016 r. a druga 30 czerwca 2016 r. Zabezpieczeniem są dwa weksle – czyli jeden do każdej raty. W obu wekslach wskazany jest termin 1 czerwca 2016 r. jako data wystawienia weksla. Jako data płatności wskazana jest odpowiednio data 15 i 30 czerwca 2016 r. – a więc daty kiedy pożyczki miały być zwrócone. Na wekslach nie ma wpisanej sumy wekslowej. Ale kwoty wynikają z umowy pożyczki. Zastanawia mnie jeszcze kwestia, że datą płatności weksla jest dzień zwrotu raty. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją…

  31. Czy odnosił się gdzieś Pan do innego wezwania sądów – w powództwie z weksla własnego – uzupełnienia braków formalnych z art. 187 par. 1 pkt 3 kpc? Wydaje się, że weksel własny to bezwarunkowe przyrzeczenie zapłat sumy wekslowej. Tymczasem Sądy próbują uzależnić wydanie nakazu zapłaty, z takiego weksla, od spełnienia przez Powoda warunku próby mediacji (pod rygorem zwrotu pozwu) i to pomimo dołączenia do pozwu wezwania do wykupienia weksla wraz z dowodem nadania.

  32. @Marek – jeśli chodzi o próby mediacji, to pisałem o tym tutaj – http://www.remitent.pl/trzy-zmiany/7762

  33. Wladyslaw says

    Witam proszę o wyjaśnienie. Weksel wystawiony 7 pażdziernika 2014 r .zapłacę bez protestu dnia 22 pażdziernika 2015 r za ten własny weksel na zlecenie …… to jest awers
    na rewersie wpis ustępuję na zlecenie …..Ustępuję bez odpowiedzialności za przyjęcie bez obliga Miejscowość ……… dnia 2015.10.19 podpis …. Pytanie czy moglem przyjąć weksel indosem przed datą wykupu weksla, zaznaczam że dłużnik wekslowy zerwał wszelkie kontakty, mimo tego wysłałem list polecony z podaniem nowego póżniejszego terminu wykupu – bez odzewu .Pozdrawiam ,proszę mnie oświecić.

  34. @Wladyslaw – a jakie to pytanie ma związek z tym wpisem? :) Zapraszam na http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

  35. Dzień dobry,

    Prosiłbym o wyjaśnienie i wskazanie czy prawidłowa jest praktyka określania w wezwaniu do wykupu weksla kwoty zobowiązania aktualnego na dzień płatności weksla. A jeżeli tak to z czego to wynika.

    Z góry dziękuję

  36. @Jacek – nie rozumiem istoty sporu – jeśli nie miałaby to być data na dzień płatności weksla, to na kiedy (i dlaczego?). W razie potrzeby dalszej dyskusji zapraszam na forum.

  37. Dzień dobry. Mam następującą wątpliwość: czy / jak można przedstawić do wykupu weksel własny z klauzulą ” nie na zlecenie” przez pełnomocnika i w jakim miejscu (zamieszkania wystawcy) gdy na wekslu jest napisane”płatny w Warszawie”.

  38. @Maria – miejsce płatności jest wpisywane przez wystawcę weksla. Niestety nie wiem, jakie ustalenia poczynił ten wystawca z remitentem, wpisując jako miejsce płatności Warszawa. Uznałbym, że trzeba w tym mieście szukać wystawcy – pod jego adresem zamieszkania lub siedziby.

  39. przy okazji hipotetycznie: jakie są skutki wskazania przez remitenta w „wezwaniu do wykupu weksla” (in blanco ale uzupełnionego min. o miejsce płatności np.: warszawa) nieaktualnego adresu siedziby remitenta np warszawa al. jerozolimskie 33/34 – remitent się wyprowadził rok wcześniej i podał na wezwaniu swój stary adres? (byłem, 3 doby stałem pod drzwiami, nikt się nie pojawił. faktycznie zaś weksel zobaczyłem dopiero 2 lata później (w sądzie :)) Wcześniej nie informowano mnie o planach uzupełnienia weksla, nie wiedziałem też, że taki weksel istnieje (jak wspomniałem sytuacja hipotetyczna)

  40. @tomek – konsekwencją może być to, że wystawca może twierdzić, że chciał spłacić weksel, a nie mógł, więc wytoczone powództwo sądowe jest przedwczesne. Warto wówczas zadbać, aby wierzyciel dodatkowo skontaktował się z dłużnikiem i umówił się na przekazanie pieniędzy.

  41. Dziękuję. Dodatkowo: powiedzmy, że ten wspomniany weksel został indosowany. Naiwnie zapytam: indosariusz może śmiało dochodzić należności(?)Nawet jeżeli robi to przed wspomnianym okazaniem weksla? Np także wtedy gdy np wezwanie do wykupu nie zostało wysłane do wystawcy? Czyli dłużnik nie wie o wypełnieniu weksla, a dowiaduje się od indosariusza (w sądzie)

Speak Your Mind

*