Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Weksle w „Żabce”

Czy macie jakieś doświadczenie z wekslami podpisywanymi dla sieci Żabka?

Z jednej strony w internecie, jak to w internecie, można znaleźć opinie osób, które czują się oszukane przez tę sieć.

Z drugiej strony – miałem niedawno styczność z dwoma takimi sprawami i nic nadzwyczajnego w nich nie było. W jednej dłużnik skarżył się, że Żabka żąda od niego zapłaty po półtora roku od zamknięcia sklepu, a ponadto nie do końca wie, czy żądana suma jest zasadna. Ponoć system Żabki jest dość zinformatyzowany, rozliczenia są skomplikowane, i samodzielnie dojść do rzeczywistego zadłużenia nie można. Druga sprawa polegała na tym, że poręczyciel pogorszył swoje stosunki z osobą, za którą poręcza, i z poręczenia chciał zrezygnować. A, jak wiadomo, co się poręczy, to się już nie „odporęczy” :)

Z trzeciej strony – Żabka żąda podpisywania weksli in blanco w wersji „tylko podpis, żadnej treści” i z klauzulą „na zlecenie”, co samo w sobie powinno być uznane za nieuczciwe praktyki handlowe. Na dodatek pan prezes Krzysztof Andrzejewski tutaj próbuje nas przekonać, że „Jest to zabezpieczenie przewidziane prawem obowiązującym od 1936 r., a nie żaden „straszak” ani „kontrowersyjne rozwiązanie”, jak próbuje się sugerować” – co jest dowodem albo jego ignorancji, skoro nie potrafi sobie wyobrazić niebezpieczeństwa wynikającego z wystawienia weksla in blanco w takiej wersji, albo tak zwanego „rżnięcia głupa”, kiedy niebezpieczeństwo jest mu znane, ale nie obchodzi go to, bo ajenci Żabki podpiszą wszystko. Bez względu na to, czy jest to ignorant, czy cynik, są to wystarczające powody, aby weksla in blanco dla takiego podmiotu nie umiejącego się z wekslami obchodzić nie wystawiać.

Jeśli chcecie, opiszcie swoje przygody z Żabką w komentarzu lub na forum.

Comments

 1. Andrzej says:

  Coś nie tak z linkiem po słowach Krzysztof Andrzejewski

 2. Dzięki za czujność, poprawione!

 3. niepoprawneprawo says:

  Może pan prezes nie kuma? Choć jako prezes „Żabki” kumać powinien doskonale :-)

 4. Może „kuma”, może „nie kuma” ;) W każdym razie weksle in blanco w takiej formie, jaką proponują Żabki, są bardzo niebezpieczne. Można je wykorzystać praktycznie do wszystkiego, jednak wiele osób o tym nie myśli. Chociaż nie słyszeliśmy w Kacprzak, żeby z tymi wekslami był problem. Ale za to mieliśmy kilka podobnych spraw, właśnie w sprawie „odporęczenia” ;) Takie sprawy nigdy nie są przyjemne.
  Pozdrawiamy, zespół Kacprzak.

 5. Witam. Dwa lata temu podpisalam kolezance weksel in blanco na fresh market. Na poczatku tego roku zamknela fresh, a w marcu otworzyla zabke. W miedzy czasie wyszla za maz, zmienila dowod itd. Chciala zebym podpisala jej nowy weksel, ale sie nie zgodzilam, poniewaz chce kupic mieszkanie i nie chce miec nad glowa ‚kosy’ w postaci weksla. Wiec nowy weksel podpisaly jej inne osoby. Nie moge jednak doprosic sie jej o zwrot weksla z moim podpisem…tlumaczy sie bez sensu i nie wiem co robic… Ona twierdzi, ze skoro ma nowy weksel, to tamten automatycznie sie anulowal…czy to moozliwe? Czy moge jej wierzyc??

 6. @S.g. – to, co mówi koleżanka, nie ma odzwierciedlenia w prawdzie – jedynie fizyczne zniszczenie blankietu zwróconego do wystawcy może świadczyć o „anulowaniu” zobowiązania.

 7. Ehh… Dzieki. W takim razie bede walczyc

 8. Witam ja mam problem podpisałam weksel byłej koleżance i jej zamknęli zabke chcem odzyskać weksel ale nie wiem jak to zrobić zostałam przez nią okradziono z innych zeczy i teraz ten weksel co mam zrobic

 9. @Anna – nie bardzo wiem o co chodzi, aby coś doradzić konkretnego. Generalnie weksel otrzymasz z powrotem jak go spłacisz – ale czy suma jest już wymagalna, tego nie wiem.

 10. Nie dostałam żadnego pisma jeszcze od nich a chcem jego zwrot ja byłam poreczycielem ja chcem tylko odzyskać ten weksel

 11. Ona mnie prosiła żebym jej poreczyla weksel jeszcze u niej nie pracowałam tylko z nią pracowałam podpisałam i u niej pracowałam jak odeszlam od niej powiedziałam że chcem odzyskać weksel a ona powiedziała że mi załatwi tak że odzyskam po jakimś czasie jej zamknęli bo zarobiła długi na zabce mam z nia sprawe o laptopa którego mi nie chce oddać najgorzej ze ten weksel mnie męczy chciałam pomóc ale mam teraz długi przez nią co robić pomóżcie mi

 12. Weksel traci moc, kiedy to otrzymasz go z powrotem.
  Według mnie powinnaś zwrócić się na piśmie do koleżanki o zwrot weksla. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi na piśmie odpowiedzi skierować trzeba sprawę na drogę cywilną do Sądu. Idż do prawnika

 13. /Weksel traci moc, kiedy to otrzymasz go z powrotem/

  Please, wśród prawników takie sformułowania?

 14. mija dwa lata odkąd zamknęli mi żabkę . mama i brat byli poręczycielami . dostali pismo o zwrot pieniędzy . co teraz zrobić żeby oni nie byli obciążeni tym wekslem ? z tego co sie orientuję weksel jest nieważny bez kompletu dokumentów ( czyli np. moja mama jest wdową i żeby podpisać weksel musiała przedłożyć aktzgonu mojego ojca -który został zniszczony omyłkowo w niszczarce ) czy to prawda?

 15. @paulina – Nieprawda. Nie ma możliwości odwołania danego poręczenia.

 16. czy jesli wezmę spłatę całego długu na siebie , mój brat i mama mogą być z niego zwolnieni dopóki będę spłacać ?

 17. @paulina
  Jak się Żabka zgodzi. Jak spłacisz to oczywiście będą zwolnieni, a dopóki nie spłacisz…

 18. zupełnie nie mam pojęcia co robić , jak to ruszyć . dostałam tylko pismo z kwotą i numerem konta i dwa tygodnie na spłatę. chciałabym dowiedzieć się skąd taka kwota . czy muszą opisać co składa się na taką kwotę?

 19. @paulina: Nie muszą, twoim zadaniem jest wykazanie, że roszczenie, które weksel miał zabezpieczać, jest mniejsze (lub nie istnieje wcale).

 20. dzięki serdeczne za pomoc :)

 21. Ja podaje żabkę do sądu, mam nadzieję że wygram, trzymajcie kciuki.

 22. @miła – aby wygrać, trzeba mieć przede wszystkim poprawnie prawnie skonkretyzowane roszczenie i odpowiednio je wykazać w toku sprawy, trzymanie kciuków jest tutaj nieistotne ;)

 23. Nie będę walczyć z fakturami i rozliczeniami, oni podpisali oświadczenie które jest asem w moim rękawie. Sam dyrektor podpisał i chyba nie czytali co dopisałam w tym oświadczeniu.

 24. @miła – obstawiam, że linia obrony Żabki będzie taka, że dyrektor nie jest osobą uprawnioną do składania oświadczeń w imieniu spółki ;). Niemniej jednak niech prawda zwycięży :)

 25. Witam, poręczyłam wraz z moim Ojcem Żabkę, którą prowadzi mój mąż. Chcę się rozwieść i oczywiście unieważnić poręczenie. Co mogę zrobić w tej sprawie i do kogo się zwrócić?? Pomóżcie….

 26. @ola101 – trzeba się zwrócić do Żabki z prośbą o zwrot starego weksla i zastosowanie nowego zabezpieczenia. Bez zgody Żabki nie można się jednostronnie wycofać z danego poręczenia.

 27. Witam serdecznie mam pytanie kiedy Żabka ma prawo użyć weksla? Obecnie jestem osobą bezrobotna i wpłacam po parę groszy ale wpłacam. Czy gdy robi się minimalne wpłaty mogą coś zrobić? Pozdrawiam Beata

 28. @Beata – minimalne (ani też i większe) wpłaty nie umożliwiają żądania całej sumy, w tym i dochodzenia jej na drodze sądowej.

 29. A czy istnieje możliwość że jeden z poręczycieli weźmie dług na siebie?

 30. Jeden z moich poręczycieli wyjechał za granicę pozostawiając w Polsce nieruchomość. Gdy skontaktowalam się z nim ze Żabka przysłała rozliczenie zapytał się czy on sam może wziąć ten dług na siebie ponieważ nie będzie wracał do Polski i może w rozliczeniu zostawić tą nieruchomość bo tak naprawdę nie opłaca mu się jej sprzedawać ani nic z nią robić. Czy jest taka możliwość żeby weksel został zrealizowany poprzez jednego z poręczycieli?

 31. @Lila – forum wekslowe jest tutaj: http://forum.remitent.pl i tam kontynuuj, jeśli masz wątpliwości. Co do pytania – jest ono raczej bez sensu – poręczyciel oczywiście może, a nawet musi spłacić całość zobowiązania, jak go wierzyciel przyciśnie, ale zawsze ma regres do wystawcy, więc nigdy nie będzie samodzielnym i ostatecznym dłużnikiem. A spłata polega na spłacie, a nie na „zostawieniu nieruchomości w rozliczeniu”, w dodatku nieruchomości, której nawet „nie opłaca się sprzedawać” (cokolwiek to znaczy).

 32. Dziękuję za odpowiedź. Ale mam pytanie bo zaczynają mnie straszyć użyciem tego weksla warunkiem nie użycia przez nich weksla jest wplacenie 6300 czyli połowy mojego zadłużenia. A ja naprawdę nie mam skąd wziąć takiej kwoty dlatego wpłacam po parę groszy. Proszę powiedz mi proszę co mam robić. Beata

 33. @Beata – zapłacić, albo ryzykować, że weksla użyją, i dalsze spłaty będą prowadzone przez komornika.

 34. Witam. Szwagierka trzy lata temu zrezygnowała z prowadzenia Żabki, zostawiając ogromne długi. Poreczycielami byli szwagier i moja teściowa. szwagierka i szwagier wyjechali z kraju i nie ma z nimi kontaktu. Czy teściowa będzie musiała spłacać całość długu czy tylko jakąś część? Z góry dziękuję za odpowiedź

 35. @Kasia – całość.

 36. Malgorzata says:

  Ja z pytaniem czy ktoś spotkał się z taką sytuacja mianowicie prowadziłam rok zabke bez umowy ,ktoś zaniedbal sprawy papierkowe i umową niezostala podpisana weksel tak co w tej sytuacji

 37. Witam
  Zamykam zabke i jest dlug 32 tys madakra nie wiem skad i teraz chca bym im podpisala oswiadczenie ze przyjmuje ten dlug ale mam to zrobic notarialnie co mnie troche zdziwilo.
  Czy to jest zgodne z prawem .
  Partner tlumaczy ze tak jest przy dlugu powyzej 10 tys

 38. @Dorota – nie wiem, co masz podpisać, więc i nie wiem, czy jest to zgodne z prawem. Rozpatrując sprawę ogólnie – jest w porządku, przecież możesz dokonywać uznań swoich długów, również przed notariuszem, i nie ma w tym nic bezprawnego. Ale też nie ma obowiązku uznawania swoich lub nieswoich długów.

 39. Dokladnie to oswiadczenie o uznanie dlugu tak to brzmi .
  Mi chodzi tylko o to czy to musze zrobic notarialnie .Wydawalo mi sie,ze skoro maja weksel jako zabezpieczenie to co ma na celu podpisanie tego oswiadczenia.
  Przepraszam ale prosze mi to wytlumaczyc tak lopatologicznie ok :)
  Z gory dziękuję
  Teraz mam im zaplacic tj 9.08 ,15400 potem w ratach nie wiem w jakich i po ile .

 40. Nie ma obowiązku podpisywania notarialnego uznania długu. Natomiast jest taka możliwość, zwłaszcza jeśli po podpisaniu zaległość zostałaby rozłożona na raty.

 41. Witam,
  Mój znajomy chce otworzyć zabke. Poprosił mnie o pomoc w postaci podpisania weksla in blanco.
  Czy składając podpis pod wekslem in blanco
  mogę wpakować się w tarapaty? Czy zabka przyjmuje weksle z oswiadczeniem „nie na zlecenie” i „bez indosu”? W razie długu który narobi znajomy w pierwszej kolejności spłacają go osoby ktore weksel podpisaly czy mój znajomy ? Czy osoba na której ciąży komornik może podpisać weksel in blanco w sklepach zabka ? Z góry dziękuję za pomoc.

 42. @Konrad – pisząc w skrócie – jak najdalej trzymać się od poręczania czegokolwiek dla Żabki/Małpki/Fresh Market. Warunki są niekorzystne w samych treściach umów/weksli, a w dodatku z tego co widzę, to i zachowanie samej firmy zarówno na etapie podpisywania umowy, jak i na etapie późniejszego dochodzenia roszczeń dalekie jest od możliwości nazwania ich dobrymi zwyczajami kupieckimi (choć lege artis wszystko jest w porządku, tak samo jak w porządku jest podsuwanie nieznanych dokumentów w ostatniej chwili i mówienie „podpisuj i nie dyskutuj”). Temat na dłuższy wpis, bo i trochę dramatów poręczycieli widziałem, napiszę o tym zapewne w najbliższych dniach.

 43. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pomogło mi to podjąć słuszną decyzję. Ostatnie moje pytanie czy osoba która jest w BIG-u (krajowym rejestrze dluznikow) może podpisać weksel in blanco? (Zabki)

 44. Osoba mająca długi może podpisać weksel, bez względu na to w jakich i w ilu rejestrach dłużników się znajduje.

 45. Witam,czy gdy żabka odda weksel do sądu,to wszyscy włącznie z poreczycielami bedą spłacać,czy puki co tylko sam były ajent?

 46. @Kinga – zobowiązanie jest solidarne, to znaczy że Żabka może od wszystkich żądać zapłaty równocześnie. Natomiast kto będzie ostatecznie „płacił”, to zależy od tego, co kto ma :)

 47. Ech:(dziękuję za odpowiedź,starałam się dogadać z żabka polubownie na spłatę zadłużenia,ale oni mają wymaganie któremu nie mogę sprostać,muszę szykować się na najgorsze w takim razie….

 48. Witam. A czy nie jest tak, że widząc wcześniej lub podejżewając kłopoty finansowe ajenta, nie można wykupić tego weksla? Z tego co się oriętuję to jest taka możliwość, chyba za kwotę 10 000zł, wydaję mi się iż można by uniknąć komorniczych kłopotów a zawsze zostaje możliwość pozwania ajenta o zwrot ww kwoty

 49. @Paweł, nie spotkałem się jeszcze z tak niskim zadłużeniem w Żabce. Zwykle są to sumy na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście można weksel wykupić i dochodzić roszczenia od wystawcy na drodze regresu, problemem jest jednak to, że poręczyciele takich sum nie posiadają. Uważają udzielenie poręczenia za formalność, albo za pomoc komuś z rodziny, a jak przychodzi do żądania zapłaty, wówczas jest poczucie krzywdy i tlumaczenie „ja chciałem tylko pomóc”. Tylko ta pomoc polega właśnie nie na samym złożeniu podpisu, ale przede wszystkim na zapłacie „w godzinie W”.

 50. Czy po zamknieciu żabki zawsze musze oddać całą kwotę z weksla? Od czego zalezy wysokość weksla? Np ze przyjęłam towar na np 80 tys zl i kiedy chce odejść na półkach musi byc tyle samo towaru na ta sama kwotę?
  Jeżeli załóżmy tak jest to weksel jest anulowany, zwracaja mi go bo oddaje to samo co przyjęłam? Czy to tak działa???

 51. @Wiol – w teorii wysokość zadłużenia wynika z tego, ile jesteś winna Żabce po zakończeniu współpracy – niezapłacone faktury, ujemny stan remanentu itp. Co ma być z towarem w czasie, gdy chcesz odejść, to już zależy od twoich ustaleń/umowy z Żabką – nie wiem jak wyglądała twoja współpraca z nimi.

 52. Prowadziłem Żabke około 5 lat temu. Musiałem ją zamknąć gdyż nie przynosiła dochodów a ja się zadłużyłem. Ostatnio zacząłem znów dostawać pisma od żabki o OSTATECZNYM PRZEDEGZEKUCYJNYM WEZWANIEM DO ZAPŁATY wraz z ostrzeżeniem o możliwości wpisu do REJESTRU DŁUŻNIKÓW. Niestety nie mam takiej kwoty do spłacenia jakiej żądają. Mam pytanie czy jak żona i mama podpisały weksel to długi przejdą na nie czy będą mnie ścigać dopóki nie zapłacę a one się o niczym nie dowiedzą?

 53. @Andrzej – jeśli Żabka będzie ścigać cię, to żona i mama, jako poręczycielki, raczej też dowiedzą się o tym, bo nie sądzę, aby żabka zrezygnowała z kierowania roszczenia również i do nich. Jednakże jeśli od zamknięcia twojego sklepu minęło 5 lat, to roszczenie żabki wobec ciebie jest już przedawnione i weksel nie powinien być dopiero teraz przez nich uzupełniony. Radzę podjąć kroki zmierzające do zażądania zwrotu weksla in blanco.

 54. Odnosząc się do Pana odpowiedzi, „roszczenie żabki wobec ciebie jest już przedawnione i weksel nie powinien być dopiero teraz przez nich uzupełniony”. Mam rozumieć, że jest jakiś okres „ważności” tego weksla? Mąż podpisał weksel, sklep zamknięty w grudniu 2015 i teraz dopiero żabka się odezwała.

 55. Mama prowadzi zabke. Obecnie zastanawia sie nad jej zamknieciem z powodu zlej lokalizacji i maltch obrotow. Poreczenie jest przez ojca.brata i mnie ( wtedy jako panna 2016 ) czy w przypadku wymagalnosci splaty dlugu dla Zabki najpierw komornik zajmie rodzicow mieszkanie wlasnosciowe jesli noe beda placic? To dopiero my jako poreczyciele w drugiej kolejnosci bedziemy splacac? Czy obecnie bedac w malzenstwie ( wspolnosc) moj maz bedzoe odpowiadal za moj podpis? Czy cos uchronie robiac tetaz rozdzielnosc majatkowa ?

 56. @Name – Komornik będzie robił to, co zleci mu wierzyciel, a ten może dochodzić należności solidarnie i od razu od wszystkich podpisanych na wekslu. Jeśli twój mąż nie podpisał się na wekslu, ani nie wyrażał zgodę na zaciągnięcie przez ciebie takiego zobowiązania, to komornik może prowadzić egzekucję tylko z twojego osobistego majątku, przynajmniej do czasu zniesienia współwłasności, do czego wierzyciel też może doprowadzić.

 57. 2013 roku podpisała koleżance pełnomocnictwo, było mi przekazane, że na czas prowadzenia sklepu. U notariusza w korytarzu podpisaliśmy pełnomocnictwa. Koleżanka rok temu zamknęła sklep nie mam z nią kontaktu, Żabka nie poinformowała mnie o tym iż powstał dług, dziś dostałam pismo przesądów. Co mam zrobić?

 58. @Reni, nie wiem, nie znam sprawy i nie wiem co dotałaś. Słowo przesąd coś mi mówi, ale nie umiem go dopasować do twojej sytuacji 😊 Zapraszam do zapoznania się z http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

 59. Witam dostałam pismo że mam spłacić 200tys byłam poręczycielem mam na to tydzień co mam zrobić nie mam takiej sumy

 60. Podpisałam weksel in blanko 3 lata temu nie mam takiej sumy mogę coś w sądzie wygrać czy nie z tego co mi gościu mówił że splacil zabke ale jak by spłacił to bym nie dostała pisma do wykupienia weksla co mam teraz zrobić pomocy

 61. @Ania – na tym właśnie polega pomoc w postaci ręczenia za czyjś dług, że w razie czego jesteś zobowiązana do zapłaty. Jak widać, wg Żabki, dług istnieje. Jeśli macie na ten temat inne zdanie, wówczas swoich racji możecie dochodzić w ramach zarzutów w wytoczonym wobec was postępowaniu sądowym. Musicie udowodnić, że wszelkie istniejące kiedyś roszczenia wobec Żabki zostały spłacone (przede wszystkim: że zapłacone zostały wszystkie faktury, a remanenty nie wychodziły na minus). To, co zapłacisz, możesz w ciągu 3lat od terminu płatności weksla dochodzić w ramach regresu od osoby, za którą poręczyłaś.

 62. Ja nie mam tyle pieniędzy żeby to zaplacic. Jak nie spłacę to siadzie mi komornik na wypłatę ja pracuje za najniższą krajową skąd wezne 200tys w tydzień oszukali mnie

 63. Witam mam problem podpisałem weksel in blanco na otwarcie żabki. I chciałbym to odzyskać a z znajomą nie idzie dojść do porozumienia. Pomóżcie w jaki kolwiek sposób.

 64. @Damian – musiałbyś z Żabką rozmawiać, aby zrezygnowali z twojego poręczenia. Co może być trudne, bo im nie na tym może nie zależeć, a trudno znaleźć kogoś w Żabce / Małpce / Fresh Markecie, który by chciał na taki temat rozmawiać. Wychodzą z założenia, że jak podpisałeś, to płać. (Z tego można wyciągnąć wniosek, że nie warto zawierać jakichkolwiek umów z Żabką / Małpką / Fresh Marketem).

 65. Podpisałem weksel in blanco swojej żonie wraz z moimi Rodzicami dziś jestem na etapie rozwodu niestety nie jest to sprawa polubowna a mnie dochodzą ciągle słuchy że żona celowo tworzy coraz większy dług wobec sieci abym wraz z rodzicami po jej zamknięciu sklepu który ma nastąpić w lutym jako poręczyciel był zobowiązany do spłaty bo szczerze mówiąc ona nie będzie miała z czego. Czy wobec tego celowego zwiększania długo jest możliwość na tym etapie poprzez postępowanie cywilne wyegzekwowanie zmiany poręczycieli zwrotu weksla??? Art 371 kc ochrona wspoldluznikow czy to ma związek z tym artykułem?

 66. Podpisałam latem weksel in blanco siostry narzeczonemu. Czy jeśli wyjdę za mąż i będziemy chcieli z przyszłym mężem wziąć kredyt na mieszkanie to mogę mieć problem przez to z otrzymaniem kredytu? Nawet jeśli żabka tego chłopaka będzie hulać?

 67. @Basia Nie, jeśli nie będziesz ścigana za długi siostry narzeczonego, to banku to nie interesuje. Zwrócę tylko uwagę, że teraz z siostrą narzeczonego łączy cię więcej niż z narzeczonym. Bo zaręczyny można zerwać, ślub może skończyć się rozwodem, a poręczenie weksla będzie trwało dopóki Żabka będzie prowadzona, być może do końca twojego życia 😊 Trochę głupio będzie jak za 20 lat się okaże, że nagle musisz płacić pół miliona długu siostry twojego byłego męża (czy nawet tylko byłego narzeczonego). Mimo wszystko życzę powodzenia 😊

 68. Witam,
  Siostra chce otworzyc zabke i zapytala czy nie podpisze jej weksla. Obawiamy sie z mezem tego gdyz planujemy w 2018 roku wziasc kredyt hipoteczny, a z tego co czytalam wyzej to odradza Pan poreczenia czegokolwiek dla Zabki itp. Czy powinnan doradzic siostrze zeby nie otwierala tego typu sklepu?

 69. @Ewelka – tak, nie polecam poręczać weksli dla Żabki/Małpki/Fresh Marketu, ponieważ poręczając, odpowiadamy czasami dożywotnio i na pewno nieodwołalnie za powodzenie czyjegoś biznesu. Biznesu, na który nie mamy żadnego wpływu. Natomiast nie doradzę siostrze, czy ma sklep otwierać. Musi sama odpowiedzieć sobie na to pytanie. Przede wszystkim zależy to od tego, czy ma środki, które może mieć przeznaczone na spłatę długów po ewentualnym niepowodzeniu biznesu. To znaczy, czy ma na przykład milion złotych, które chce zaryzykować, że w razie czego, sporą część może stracić. Jeśli nie ma nic, to w razie niepowodzenia zostanie z długami do końca życia.

 70. Dziękuje bardzo za tak szybką odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Ewelka,

 71. Podpisałem weksel in blanco swojej żonie wraz z moimi Rodzicami dziś jestem na etapie rozwodu niestety nie jest to sprawa polubowna a mnie dochodzą ciągle słuchy że żona celowo tworzy coraz większy dług wobec sieci abym wraz z rodzicami po jej zamknięciu sklepu który ma nastąpić w lutym jako poręczyciel był zobowiązany do spłaty bo szczerze mówiąc ona nie będzie miała z czego. Czy wobec tego celowego zwiększania długo jest możliwość na tym etapie poprzez postępowanie cywilne wyegzekwowanie zmiany poręczycieli zwrotu weksla??? Art 371 kc ochrona wspoldluznikow czy to ma związek z tym artykułem?

 72. @Kris – poręczenie jest mocniejsze od ślubu :) Przepisy nie przewidują drogi do odstąpienia od swojego poręczenia wbrew woli posiadacza weksla. Jest to główny powód, dla którego nie polecam ręczyć za czyjś interes, w tym za czyjąś Żabkę/Małpkę/Fresh Market. 371 kc – nie widzę tu zastosowania. Dotyczy on trochę innych spraw. Poręczyłeś bez ograniczenia kwotowego, i to, że żona wykorzystuje tę sytuację – skoro tak chciałeś i na to się godziłeś… Sama też będzie za ten dług odpowiadać, a to, co spłacisz, będziesz miał do niej regres.

 73. kacper says:

  Witam szukam osób zeby wytoczyc proces zbiorowy zabce, zgłaszajcie sie czym nas wiecej tym lepiej 730-998-123, bedziemy walczyc do upadłego

 74. kacper says:

  Tak jak napisałem powyzej to u mnie zamkniecie abki doszlo poprzez niekompetencje partnera do spraw sprzedazy , mlody gosciu ktory ponoc pracowal w lidlu czy biedronce przyszedl do zabki i wpedzil mnie w bankructwo przez swoje niekompetencje

 75. @Kacper, mam przeczucie graniczące z pewnością, że roszczenie, które macie do Żabki nie nadaje się do procedowania w ramach pozwu zbiorowego. To, że kilka osób ma jakieś roszczenie do jednego podmiotu, to za mało, aby móc mówić o pozwie zbiorowym. Uczulam, aby przed pozwaniem zasięgnąć porady prawnej u kompetentnych osób.

 76. kacper says:

  Kim Ty Panie jestes ze tak kazdemu odpisujesz? ja mam do swojej sprawy swiadków ze niekompetencja partnera, z jednej strony to racja ze kazdy ma inna sytuacje tego tez nie przecze, ale jakby wszyscy sie zebrali to zawsze mozna cos zdziałac a chce uchronic siostre bede sie sadzil z partnerem

 77. Mam do spłaty dług ponieważ zachorowałam z dnia na dzień praktycznie zrezygnowałam z żabki ponieważ nie zdążyli roztowatiwac mojego sklepu zmuszona byłam dać pełnomocnictwo mojemu partnerowi który mnie okradł świadkami są panowie z ochrony którzy przyjechali na wezwanie wyjącego w nocy alarmu a tam pan partner wynosił sobie towar w każdym razie płace raty ustanowione przez sad i koje pytanie zdążą mi się ominąć ratę z powodu ciężkiej sytuacji materialnej jestem samotna mama na rencie czy w związku z tym zdąży mi się nie wpłacić raz na jakiś czas raty grozi mi coś ze strony żabki tzn np mogą zadać spłaty od żyrantów ?

 78. @Wioletta – nie wiem, nie znam twojej sprawy. Zapraszam do zakładki http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

 79. To mi Pan pomógł ja prosiłam o odpowiedz na konkretne pytanie do tego nie trzeba znać sprawy

 80. @Wioletta – mylisz się, aby odpowiedzieć na konkretne pytanie (np. co Żabka może zrobić, jeśli nie zapłacisz, od kogo innego może żądać zapłaty), trzeba znać sprawę.

 81. Są ms ze w żaden sposób nie mogę zapłacić raty nie często ale zdażyło się lub ze mniejsza ratę płace czy wtedy mogą pojąć jakieś kroki np zażądać spłaty od żyrantów ?o to mi chodzi bo to ze mój partner mnie okradł założę sprawę cywilna

 82. Dariusz says:

  Witam . Czy oświadczenie wekslowe podpisywane przy wekslu do żabki ma jakąś moc prawną , czy jest to zwykła makulatura ?

 83. @Wioletta – jeśli są żyranci, to wierzyciel zapewne może żądać od nich zapłaty.
  @Dariusz – nie wiem, zależy od treści tego oświadczenia.

 84. maciej says:

  Podpisałem weksel 3 lata temu dla ajenta zabki interes dalej mu dobrze fukcjonuje . Jakie mam uczynic kroki zeby odstapic od umowy .

 85. @maciej – nie można jednostronnie wycofać się z udzielonego poręczenia. Zmiana poręczyciela może się odbyć tylko za zgodą wierzyciela (Żabki), zatem należy tego dokonać na drodze wzajemnego czterostronnego (ajent-ty-żabka-nowy poręczyciel) porozumienia.

 86. Witam. Czytając niektóre komentarze odnośnie weksla może być problem bo otwierając żabkę dokument czyli ksero weksla podpisany przez poręczycieli i potwierdzony notarialnie odsyła się do centrali w Poznaniu i aby go odzyskać jest bardzo ciężko oni maja zawsze długi ogon aby po zakończeniu współpracy coś odesłać lub się czegoś dowiedzieć. Jestem byłym ajentem i mam dług w wysokości 53tys i nie mogę się dowiedzieć za co dokładnie oni wysyłają faktory które są bardzo niezrozumiałe nawet dla księgowej która prowadziła moje rachunki. Gdzieś mam taki śmieszny segregator naukowy ząbki który dostaje się na szkoleniach jak go znajdę to prześlę ksero tego śmiesznego weksla i tam bodajże jest cała treść

 87. @Tomuś – rzeczywiście, na podstawie moich rozmów z dłużnikami Żabki wynika, że długi nie wynikają tylko z tego, że ktoś Żabkę oszukał, okradł (bo to się też zdarza, zwykle wówczas po pomoc przychodzi poręczyciel takiej osoby), ale długi powstają też w sposób bliżej nieokreślony – z dziwnych remanentów, towary są wkładane do sklepu bez zgody ajenta, albo są ze sklepu wynoszone bez odpowiedniej dokumentacji, doliczają odpowiedzialność za niesprzedany i przeterminowany towar itp. itd. Z kolei umowa ramowa z Żabką jest tak ogólna, że nic z niej właściwie nie wynika i w żaden sposób nie da się z niej wywnioskować jak naprawdę będzie wyglądać współpraca i w jaki sposób będą prowadzone rozliczenia.

Speak Your Mind

*