Zadzwonił dziś do mnie klient, z którym współpracowałem ze dwa lata temu: Panie Leszku, pożyczyłem koledze pieniądze, na umowę ustną, a teraz nie mogę ich odzyskać, czy coś można zrobić? Pierwsze pytanie było „ile pożyczyłeś?” Na szczęście było to tylko 500zł, jest potwierdzenie w postaci przelewu bankowego z tytułem „pożyczka”, co powinno wystarczyć w razie ewentualnego sporu sądowego.
Warto pamiętać, że kwota 500zł jest maksymalną sumą, którą w przypadku umowy pożyczki można dowodzić inaczej niż w formie pisemnej (czyli np. zeznaniami świadków).
Dlaczego jednak nie zastosowano umowy? Szkoda czasu. Umowa pożyczki jest zbyt skomplikowana, aby ją pisać w prostych sprawach życia codziennego.
Czyż nie łatwiej byłoby sporządzić najprostszy weksel? Obecnie nie trzeba do tego ani blankietu (zresztą nigdy nie trzeba było), ani płacić opłaty skarbowej.
Człowiek uczy się od urodzenia. Funkcje modeli aparatów, konfiguracje komputerów, przeliczanie netto-brutto, niektórzy nawet sami PITa sobie rozliczą, a weksla wystawić nie potrafią. Jak usprawiedliwić takie braki w edukacji?
Wystarczy napisać
Zakopane, 7 września 2010r. Dnia 30 września 2010r. zapłacę
za ten weksel na zlecenie Aldony Małolepszej sumę 500zł.
Płatny w Zakopanem. {podpis}
Tylko tyle i aż tyle. Trzy zdania. Pół minuty pisania. Jak pożyczasz telewizor, albo samochód, też możesz się zabezpieczyć wekslem.
Pożyczyłem bez umowy – google – 49600 wyników.
Myślenie ma przyszłość! ;)
Zobacz również: wzory weksli w formacie PDF
muszę wystawić pozyczkobiorcy weksel własny, proszę o info ,czy blankiet robię sama i drukuję ,czy sa gotowe blankiety oraz czy jest potrzebna dodatkowo umowa pozyczki
Weksel można wydrukować samemu, albo wręcz napisać go odręcznie. Pisemna umowa pożyczki nie jest potrzebna dodatkowo.
Witam Pana
Chodzi o spłatę przywłaszczonych moich pieniędzy przez osobę z którą byłam związana wiele lat. Otrzymałam od sprawcy deklarację podpisania weksli na przywłaszczoną sumę. gdyż nie jest w stanie oddać tej sumy chodzi o 20000 PLN. Chodziłoby o spłaty w ratach a więc kilka weksli. Zakładam, że czas oczekiwania na spłatę może się wydłużać lub wierzyciel może być nie wypłacalny. W takim wypadku biorę pod uwagę przekazanie weksli do firmy windykacyjnej i w ten sposób odzyskanie choć części długu. Chcę również dać szansę dłużnikowi a w zasadzie złodziejowi na naprawienie szkody a jednocześnie uchronić się przed czczymi deklaracjami i zabezpieczyć się poprzez podpisane weksli. Wydaje mi się to najprostszy sposób na odzyskanie jakiejś części utraconych pieniędzy. Dopiero kiedy nie uzyskam podpisu na wekslach będę rozważać inne środki prawne. Może w moim rozumowaniu jest błąd, proszę o pana opinie Proszę o informację jakiego rodzaju weksle, pana zdaniem, powinnam wykorzystać? Czy spisać dodatkowe oświadczenie? Niecierpliwie czekam na Pana UWAGI!
Z POWAŻANIEM
Ilona
@Ilona, jeśli Twoim celem jest jedynie odzyskanie pieniędzy, bez wdawania się w sprawy na płaszczyźnie prawa karnego, to weksel może być dobrym i wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli ustalicie harmonogram spłat, wówczas sprawca szkody może wystawić jeden lub kilka weksli na sumy i terminy płatności kolejnych uzgodnionych rat. Można do tego celu użyć weksel podany w tym wpisie, odpowiednio modyfikując takie dane, jak miejsce i data wystawienia, sumę i termin płatności, określenie remitenta, miejsce płatności.
Mam jeszcze parę pytań . Czy na wekslu można wpisać numer konta na które należy wpłacić pieniądze i czy i tak należy jako miejsce wpisać moje miejsce zamieszkania? Czy jeżeli na wekslu nie ma określenia weksel na zlecenia to można go w przyszłości zbyć – na Pana wzorze nie ma? Czy mogę posłużyć się Pana wzorem weksla?
serdecznie pozdrawiam
Ilona
Absolutnie nie, weksel do papier wartościowy obiegowy, skoro nie wiadomo kto będzie posiadaczem weksla w terminie zapłaty, to nie można wpisać czyjegoś konta bankowego jako beneficjenta płatności.
Miejsce zamieszkania wystawcy.
Można.
Albowiem ponieważ Każdy weksel można przenieść przez indos, chociażby nie był wystawiony wyraźnie na zlecenie (art. 11 pw.)
Tak.
Bardzo dziękuję i jeszcze jedno, chyba ostatnie pytanie Czy podpis poręczyciel jest równoznaczny z wekslem nie na zlecenie, czyli, jak rozumiem nie można przenieść go przez indos?
Pana pomoc jest na wagę złota
pozdrawiam
Ilona
@Bardzo dziękuję:
Nie, no skąd, podpis poręczyciela oznacza poręczenie, nijak się to ma do klauzuli „na zlecenie”/”nie na zlecenie”
To jak na razie wszystko.
z wdzięcznością
Ilona
Zanim zrealizuję ugodę zwrotu pieniędzy potwierdzoną wekslami. Chciałbym wiedzieć czy propozycja dłużnika wystawienia 20 weksli każdy po 500PLN na termin płatności dnia 15 każdego miesiąca zaczynając od sierpnia 2012r, potem 15 wrzesień 2012r. i tak w sumie 20 miesięcy, stwarza jakieś niekorzystne okoliczności.dla mnie. O takie warunki poprosił dłużnik aby realna była spłata weksli, mi też na tym zależy na dogodnych warunkach spłaty. Moje pytania: Czy weksle przedawniają się? Co ewentualnie należy zrobić żeby nie przedawniły się? Czy Pana zdaniem tak dużo weksli utrudni przeniesienie przez indos lub sądowne uzyskanie nakazu płatności? Czy weksel in blanko łatwiej jest przenieść przez indos? Czy weksel in blanko wymaga jakiegoś specjalnego sposobu wypełniania?
Te pytania przyszły mi do głowy już po wydrukowaniu weksli pomimo, że wcześniej byłam przekonana, że otrzymałam od Pana wszelkie niezbędne informacje. Będę czekać niecierpliwie na odpowiedź.
pozdrawiam
Ilona
Nie.
Tak, w ciągu 3 lat od terminu płatności.
Wnieść w tym czasie powództwo lub wykupić je przez wystawcę innym, nowym wekslem.
Nie ma to znaczenia.
Trudniej, ponieważ nabywca nie jest chroniony przed zarzutami poprzednika.
Jeśli chodzi o technikę wypełniania, to nie. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby podpis wystawcy był własnoręczny.
Dziękuję za szybką i jasną odpowiedź.
Serdeczne pozdrowienia
Ilona
„Wnieść w tym czasie powództwo lub wykupić je przez wystawcę innym, nowym wekslem.”
Tzn., że wystawca wcale nie musi się zgodzić na wykup takiego weksla?
Weksel może być tak skonstruowany, że ktoś zapłaci na rzecz kilku osób daną kwotę?
Sprecyzuj pytanie – „wystawca nie musi zgodzić się na zapłatę za weksel”, czy „wystawca nie musi zgodzić się na wykup starego weksla nowym wekslem”?
Tak – http://www.remitent.pl/alternatywne-i-kumulatywne-podawanie-kilku-remitentow-na-jednym-wekslu/4085
Data płatności weksla powinna zawierać dzień, miesiąc i rok poprzedzone wyrazem Dnia (np. Dnia 17 grudnia 2011r.).
Co jeśli brakuje słowa „Dnia” ?
@Krzysiek:
(wyjaśnię innym, że to cytat z blogowego wzoru weksla http://www.remitent.pl/wzory_weksli/weksel_wlasny_wzor.pdf)
Słowo „dnia” nie jest obowiązkowe. Cytat z tutoriala sugerujący użycie takiego zwrotu ma na celu jedynie to, aby napisany w ten sposób weksel ładnie wyglądał ;) a przede wszystkim aby nie używać sformułowania „do dnia [data]”, „do [data]” itp.
LECHU,
Wygląda na to, że te trzy zdania na wekslu, to trochę za mało. A gdzie jest informacja kto ma zapłacić za ten weksel???
Przemyśl to i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Pozdrowienia,
ROMAN WŁOS
Romanie, proszę się nie ośmieszać, zarzucając mi błąd, samemu nie mając racji w podstawowej kwestii. To, kto ma zapłacić, wynika z podpisu.
Witam, chciałem tylko dopytać, czy wystawca weksla (dłużnik) ma osobiście wypełnić formularz lub odręcznie napisać treść weksla i go podpisać, czy wystarczy dać mu do podpisania całą wydrukowaną treść, ew. wypełniony uprzednio formularz? A zatem, czy do wystawienia skutecznego weksla wystarczy jedynie podpis dłużnika?
@Ola – wystawca może osobiście uzupełnić weksel, albo podpisać już uzupełniony blankiet – wedle swego uznania (w końcu to on wystawia weksel:)
Witam ! Czy pożyczając pieniądze muszę sporządzić umowę pożyczki skoro mam ją zabezpieczoną wekslem własnym ?
Sławek, jeśli twój weksel zabezpiecza umowę pożyczki, to oczywistym jest, że umowa pożyczki musi być też zawarta.
Może źle się wysłowiłem ale chodzi mi że jak chcę komuś pożyczyć pieniądze to wystarczy tylko weksel czy do weksla musi być również umowa pożyczki.
Sławek, można oczekiwany skutek osiągnąć tylko za pomocą weksla.
Czy w razie pożyczki płaci się podatek od pożyczki (osoba która otrzymała)? Jeżeli jest zabezpieczona tylko wekslem? Czy umowę pożyczki można spisać w późniejszym czasie niż nastąpiło wystawienie weksla i przelew?
@Kasia – tak, od umowy pożyczki płaci się podatek. Umowa może być zawarta w formie ustnej, a do celów dowodowych spisana w innym terminie.
Jeżeli nie mam oryginału weksla tylko jego zdjęcie (nawet nie skan) to znaczy, że zostałam oszukana czy mogę coś z tym zrobić ?
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
@Zuzanna – zdjęcie weksla nie jest podstawą do otrzymania jakiejkolwiek zapłaty,
Powiedzmy, że mamy weksel wystawiony w takiej formie podpisany przez przysłowiowego Jana Nowaka. Osób o takim imieniu i nazwisku może być w Polsce kilkadziesiąt. Stąd pytanie: czy można zawrzeć w wekslu PESEL żeby nie mieć potem problemów w sądzie?
@Motoo – można. Ale brak peselu na wekslu to nie problem w sądzie (gorzej, jeśli w ogóle nie znamy peselu, bo ten trzeba podać w pozwie). I tak weksel zobowiązuje osobę, która go podpisała, a nie której pesel jest podany na wekslu (jeśli podpisze się Jan Kowalski syn Mariana, a zostanie podany pesel Jana Kowalskiego syna Andrzeja, to z weksla odpowiada Jan Kowalski syn Mariana).
Załóżmy sytuację, że decyduje się na wspólne zamieszkanie z partnerką, która jest Głównym Najemcą mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej (nie jest właścicielem a partycypantem). Dogadaliśmy się, że zainwestuje kwotę 30 tys. Zł w remont i wyposażenie. Zgodnie doszliśmy do wniosku że chcemy się zabezpieczyć jakimś dokumentem w razie gdybyśmy się rozstali i nie chcieli już razem mieszkać, na zasadzie że zwróci mi poniesione koszty w ciągu 30 dni od ewentualnej wyprowadzki.Czy weksel in blanco bez wskazania konkretnego terminu byłby wystarczający? Jeśli tak to jak go sporządzić? Z góry dziękuje za pomoc