Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Co słychać w sprawie kieleckich weksli?

Stali czytelnicy bloga znają doskonale sprawę tak zwanych kieleckich weksli, którą tutaj dość szczegółowo opisywałem. W pierwszej instancji toczyło się aż 23 rozpraw, zakończonych wyrokami bezwzględnego więzienia.

Niemal dokładnie rok temu odbyła się pierwsza rozprawa apelacyjna, która jednak zakończyła się tylko na wstępnych formalnościach – bowiem jeden z oskarżonych nie miał zapewnionego odpowiedniego pełnomocnictwa adwokata. Rozprawa została odroczona, a jej termin wyznaczono na dzisiaj, 28 października 2020 r.

Niestety i dzisiejszy termin został odwołany, ponieważ jeden z oskarżonych poinformował sąd, że „może mieć wirusa”. Na kontynuację pozostanie nam zatem jeszcze „trochę” poczekać.

Comments

 1. Panie Lechu, teraz to chyba w sądach będą cyrki z powodu Covid? Jak Pan myśli ile czasu zajmie powrót do normalności? Ile średnio się czeka na rozprawę?

 2. @Klakier – nie mam zielonego pojęcia, tutaj w normalnych warunkach czekaliśmy rok (rozprawa dzisiejsza była wyznaczona jeszcze przed Covidem), a w obecnych realiach nie tylko epidemicznych, ale i politycznych, przewidywanie czegokolwiek jest niemożliwe…

 3. Przecież dziś jak dłużnik zgłosi sprzeciw to może się okazać że rozprawę wyznacza za kilka lat..

 4. https://www.rp.pl/Konsumenci/310309967-Niekonstytucyjny-nakaz-zaplaty-z-weksla-in-blanco—wyrok-SN.html

  Jak Pan skomentuje ten wyrok? Czy siła weksla już opadła totalnie ?

 5. Siła weksla nie opadła totalnie, a tylko znacząco w relacjach z konsumentami.

  Zgodnie z tym akurat wyrokiem Sądu Najwyższego, w sprawach z konsumentem nie można poprzestać w pozwie tylko na samym wekslu. Trzeba od razu załączać umowę.

 6. A co z nakazem weksla? Przecież w przypadku sprzeciwu komornik jest wstrzymamy

 7. Moim zdaniem opadła. Dziś, dłużnik ma takie same prawa obrony jak w innych sprawach. Sędziowie również jakby stali po stronie dłużników.

 8. @up – temat „konsumencki” jest z gatunku z tych, co „ręce opadają”, jak się zobaczy, jak mała mądrość jest za niektórymi orzeczeniami nawet bardzo wysokich sądów (na przykład pomylenie nieważności weksla z nieważnością zobowiązania wekslowego przez SN – http://www.remitent.pl/niewaznosc-weksla-a-niewaznosc-zobowiazania-wekslowego/5770). W sprawie weksli konsumenckich też co do zasady rozumiem, co „sąd chciał”, ale wyszło tak, że doszliśmy już do głupot. Temat na oddzielny wpis, niestety.

 9. Dlatego z czasem weksel odejdzie do lamusa

 10. Zainteresowanych informuję, że kolejna rozprawa w tej sprawie została wyznaczona na 31 maja 2021.

 11. No ciekawe, ciekawe:). Obstawiam że 31.05 się nie skończy.

 12. Przez pandemię praca sądów została w dużym stopniu sparaliżowana. A i same osoby zaangażowane w proces mogą mieć teraz o wiele więcej okazji do nie stawienia się na sali rozpraw. O takie czasy.

 13. Teraz trzeba średnio liczyć pół roku na sprawę, terminy są bardzo napięte. Ciekawe czy kwarantana narodowa dotknie pracy sądów, jeśli tak to już kaplica

Speak Your Mind

*