Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Co słychać w sprawie kieleckich weksli?

Stali czytelnicy bloga znają doskonale sprawę tak zwanych kieleckich weksli, którą tutaj dość szczegółowo opisywałem. W pierwszej instancji toczyło się aż 23 rozpraw, zakończonych wyrokami bezwzględnego więzienia.

Niemal dokładnie rok temu odbyła się pierwsza rozprawa apelacyjna, która jednak zakończyła się tylko na wstępnych formalnościach – bowiem jeden z oskarżonych nie miał zapewnionego odpowiedniego pełnomocnictwa adwokata. Rozprawa została odroczona, a jej termin wyznaczono na dzisiaj, 28 października 2020 r.

Niestety i dzisiejszy termin został odwołany, ponieważ jeden z oskarżonych poinformował sąd, że „może mieć wirusa”. Na kontynuację pozostanie nam zatem jeszcze „trochę” poczekać.

Comments

 1. Panie Lechu, teraz to chyba w sądach będą cyrki z powodu Covid? Jak Pan myśli ile czasu zajmie powrót do normalności? Ile średnio się czeka na rozprawę?

 2. @Klakier – nie mam zielonego pojęcia, tutaj w normalnych warunkach czekaliśmy rok (rozprawa dzisiejsza była wyznaczona jeszcze przed Covidem), a w obecnych realiach nie tylko epidemicznych, ale i politycznych, przewidywanie czegokolwiek jest niemożliwe…

 3. Przecież dziś jak dłużnik zgłosi sprzeciw to może się okazać że rozprawę wyznacza za kilka lat..

 4. https://www.rp.pl/Konsumenci/310309967-Niekonstytucyjny-nakaz-zaplaty-z-weksla-in-blanco—wyrok-SN.html

  Jak Pan skomentuje ten wyrok? Czy siła weksla już opadła totalnie ?

 5. Siła weksla nie opadła totalnie, a tylko znacząco w relacjach z konsumentami.

  Zgodnie z tym akurat wyrokiem Sądu Najwyższego, w sprawach z konsumentem nie można poprzestać w pozwie tylko na samym wekslu. Trzeba od razu załączać umowę.

 6. A co z nakazem weksla? Przecież w przypadku sprzeciwu komornik jest wstrzymamy

 7. Moim zdaniem opadła. Dziś, dłużnik ma takie same prawa obrony jak w innych sprawach. Sędziowie również jakby stali po stronie dłużników.

 8. @up – temat „konsumencki” jest z gatunku z tych, co „ręce opadają”, jak się zobaczy, jak mała mądrość jest za niektórymi orzeczeniami nawet bardzo wysokich sądów (na przykład pomylenie nieważności weksla z nieważnością zobowiązania wekslowego przez SN – http://www.remitent.pl/niewaznosc-weksla-a-niewaznosc-zobowiazania-wekslowego/5770). W sprawie weksli konsumenckich też co do zasady rozumiem, co „sąd chciał”, ale wyszło tak, że doszliśmy już do głupot. Temat na oddzielny wpis, niestety.

 9. Dlatego z czasem weksel odejdzie do lamusa

 10. Zainteresowanych informuję, że kolejna rozprawa w tej sprawie została wyznaczona na 31 maja 2021.

 11. No ciekawe, ciekawe:). Obstawiam że 31.05 się nie skończy.

 12. Przez pandemię praca sądów została w dużym stopniu sparaliżowana. A i same osoby zaangażowane w proces mogą mieć teraz o wiele więcej okazji do nie stawienia się na sali rozpraw. O takie czasy.

 13. Teraz trzeba średnio liczyć pół roku na sprawę, terminy są bardzo napięte. Ciekawe czy kwarantana narodowa dotknie pracy sądów, jeśli tak to już kaplica

 14. terminy napięte czekamy..

 15. Trzecia fala pandemii dociera, i sparaliżuje pracę sądów doszczętnie, wspomnienie moje słowa

 16. I jak Panie Lechu wygląda sytuacja w sądach sprawy spadają z wokand?

 17. @Edek – zależy od decyzji prezesa sądu, na Śląsku na przykład kilka sądów odwołało teraz rozprawy do 9.04.2021.

 18. Panie Lechu.. i odwołają na dużo dłuższy okres.

Speak Your Mind

*