Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Co słychać w sprawie kieleckich weksli?

Stali czytelnicy bloga znają doskonale sprawę tak zwanych kieleckich weksli, którą tutaj dość szczegółowo opisywałem. W pierwszej instancji toczyło się aż 23 rozpraw, zakończonych wyrokami bezwzględnego więzienia.

Niemal dokładnie rok temu odbyła się pierwsza rozprawa apelacyjna, która jednak zakończyła się tylko na wstępnych formalnościach – bowiem jeden z oskarżonych nie miał zapewnionego odpowiedniego pełnomocnictwa adwokata. Rozprawa została odroczona, a jej termin wyznaczono na dzisiaj, 28 października 2020 r.

Niestety i dzisiejszy termin został odwołany, ponieważ jeden z oskarżonych poinformował sąd, że „może mieć wirusa”. Na kontynuację pozostanie nam zatem jeszcze „trochę” poczekać.

Comments

 1. Panie Lechu, teraz to chyba w sądach będą cyrki z powodu Covid? Jak Pan myśli ile czasu zajmie powrót do normalności? Ile średnio się czeka na rozprawę?

 2. @Klakier – nie mam zielonego pojęcia, tutaj w normalnych warunkach czekaliśmy rok (rozprawa dzisiejsza była wyznaczona jeszcze przed Covidem), a w obecnych realiach nie tylko epidemicznych, ale i politycznych, przewidywanie czegokolwiek jest niemożliwe…

 3. Przecież dziś jak dłużnik zgłosi sprzeciw to może się okazać że rozprawę wyznacza za kilka lat..

 4. https://www.rp.pl/Konsumenci/310309967-Niekonstytucyjny-nakaz-zaplaty-z-weksla-in-blanco—wyrok-SN.html

  Jak Pan skomentuje ten wyrok? Czy siła weksla już opadła totalnie ?

 5. Siła weksla nie opadła totalnie, a tylko znacząco w relacjach z konsumentami.

  Zgodnie z tym akurat wyrokiem Sądu Najwyższego, w sprawach z konsumentem nie można poprzestać w pozwie tylko na samym wekslu. Trzeba od razu załączać umowę.

 6. A co z nakazem weksla? Przecież w przypadku sprzeciwu komornik jest wstrzymamy

 7. Moim zdaniem opadła. Dziś, dłużnik ma takie same prawa obrony jak w innych sprawach. Sędziowie również jakby stali po stronie dłużników.

 8. @up – temat „konsumencki” jest z gatunku z tych, co „ręce opadają”, jak się zobaczy, jak mała mądrość jest za niektórymi orzeczeniami nawet bardzo wysokich sądów (na przykład pomylenie nieważności weksla z nieważnością zobowiązania wekslowego przez SN – http://www.remitent.pl/niewaznosc-weksla-a-niewaznosc-zobowiazania-wekslowego/5770). W sprawie weksli konsumenckich też co do zasady rozumiem, co „sąd chciał”, ale wyszło tak, że doszliśmy już do głupot. Temat na oddzielny wpis, niestety.

 9. Dlatego z czasem weksel odejdzie do lamusa

 10. Zainteresowanych informuję, że kolejna rozprawa w tej sprawie została wyznaczona na 31 maja 2021.

 11. No ciekawe, ciekawe:). Obstawiam że 31.05 się nie skończy.

 12. Przez pandemię praca sądów została w dużym stopniu sparaliżowana. A i same osoby zaangażowane w proces mogą mieć teraz o wiele więcej okazji do nie stawienia się na sali rozpraw. O takie czasy.

 13. Teraz trzeba średnio liczyć pół roku na sprawę, terminy są bardzo napięte. Ciekawe czy kwarantana narodowa dotknie pracy sądów, jeśli tak to już kaplica

 14. terminy napięte czekamy..

 15. Trzecia fala pandemii dociera, i sparaliżuje pracę sądów doszczętnie, wspomnienie moje słowa

 16. I jak Panie Lechu wygląda sytuacja w sądach sprawy spadają z wokand?

 17. @Edek – zależy od decyzji prezesa sądu, na Śląsku na przykład kilka sądów odwołało teraz rozprawy do 9.04.2021.

 18. Panie Lechu.. i odwołają na dużo dłuższy okres.

 19. Lokalizator says

  Odbiegnę trochę od głównego tematu, czyli kieleckich weksli, ale poruszę temat projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym: „Jeśli konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie musiał z urzędu zbadać umowę, jaka była podstawą wystawienia weksla, pod kątem nieuczciwych postanowień” (www.gov.pl), czyli w zasadzie żegnamy się z instytucją weksla.

 20. Już dawno się pożegnaliśmy

 21. @Lokalizator – jest to pewnie próba przełożenia wyroku TSUE, który nakazał sądom badanie umów, które weksel zabezpieczał, w sytuacji, kiedy dłużnikiem jest konsument. Niestety nie spotkałem się jeszcze z logicznym wyjaśnieniem tego, co w sytuacji, kiedy weksel nie był wekslem kaucyjnym, i co w sytuacji, kiedy należności nie dochodzi remitent (tylko na przykład, aby już nie męczyć tym przykładem nabywcy weksla, spłacający weksel poręczyciel). Już o takich niuansach, jak sprzeczności tej zasady z art. 10 lub 17 pw. nie wspomnę…

 22. Dlatego Panowie na przestrzeni kilku najbliższych lat weksel stanie się takim samym papierem jakim jest papier toaletowy

 23. I jak po rozprawie?

 24. @Koń, przewód zamknięty, wyrok za 2 tygodnie od terminu rozprawy. Wokanda oczywiście bez publiczności, znam tylko relację strony, jak dostanę protokół, to opiszę dokladniej co się działo.

 25. Bogdanow says

  Przyznam że trochę mnie to ciekawi.

 26. przeczytałem wszystkie Pana wpisy na blogu dotyczącej sprawy tych kieleckich weksli. Dawno, bo od roku nic Pan nie pisał. Jeżeli to możliwe, proszę dodać wpis jak wszystko wygląda obecnie. Pozdrawiam

 27. Panie Lechu, podbijam zapytanie. Czy byłaby szansa na zaktualizowanie sprawy kieleckich weksli?

 28. Wyrok został wydany (http://www.remitent.pl/wyrok-w-sprawie-kieleckich-weksli-druga-instancja/8609), czytałem uzasadnienie, jest tak naciągane, że aż trudno mi to poważnie skomentować. Jak w dowcipie o posiadaniu przez mężczyznę narzędzia gwałtu, co miałoby świadczyć o gwałcie. Podobnie tutaj – dochodzili roszczeń, weksle wykradziono, no to sru do paki, bez wnikania nawet na poziomie uzasadnienia wyroku w jakieś głębsze rozważania obrony. Ale jeśli jest potrzeba, to będzie się trzeba w końcu zmierzyć z tym zadaniem :)

Speak Your Mind

*