Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Czy można umorzyć weksel in blanco?

Umorzyć weksel oznacza unieważnić go w przypadku zgubienia lub zniszczenia.

Możliwość unieważnienia weksla in blanco w dużej mierze zależy od jego treści.

Przede wszystkim umarzany weksel musi mieć unikalną treść, aby po ewentualnym odnalezieniu i jej uzupełnieniu, było widać że weksel taki był kiedyś wekslem, o którym mówiłby ewentualny wyrok umarzający.

Przeczytaj również: Sąd odmówił umorzenia weksla in blanco – czyli co ma koń do weksla, oraz czy bank BPH do końca świata będzie musiał utrzymywać rezerwę na zobowiązania dla pana Tomasza

W praktyce jednak stosuje się weksle in blanco nie zaopatrzone w żadne indywidualne cechy (takie jak na przykład data wystawienia, oznaczenie remitenta itp.). Wówczas umorzenie takiego weksla nie będzie ani możliwe, ani celowe.

Przykład weksla in blanco, którego nie można umorzyć:

Warszawa, dnia … … …
Dnia … … … … zapłacę za ten weksel na zlecenie … … … …
sumę … … … … zł. Płatny w Warszawie

Dokument powyższy ma zbyt skąpą treść, aby wyrok umarzający miał mieć jakiekolwiek znaczenie praktyczne. Z takiego blankietu może bowiem powstać teoretycznie dowolny weksel, na dowolną kwotę, płatny na rzecz dowolnej osoby.

Przykład weksla in blanco, który można umorzyć:

Warszawa, dnia 25 lipca 2010r.
Dnia … … … zapłacę za ten weksel na zlecenie Jana Kowalskiego
sumę … … … … … zł. Płatny w Warszawie

Pomimo braku oznaczenia daty płatności i sumy, weksel taki powinien dać się umorzyć. Ma podaną datę wystawienia i oznaczenie remitenta. W toku postępowania umarzającego, obie strony (wystawca i remitent) potwierdzą, że danego dnia został wystawiony tylko jeden weksel o takiej treści. Co ważne, ewentualne znalezienie weksla w przyszłości i jego wypełnienie nie utrudni wykazania, że mamy do czynienia z tym, umorzonym wekslem.


Comments

 1. Witam Pana
  Reprezentuję Stowarzyszenie Osób Pokrzywdzonych Przez Wielkie Sieci – Żabka Polska sp. z o.o. i z wekslem in blanco każdy z nas walczy sąd w Poznaniu za nic ma interpelacje zarzuty itd… co mogę jeszcze zrobić w tej sprawie aby weksla się pozbyć ?
  Znalazłam fv których nie mam i skierowałam zapytanie do osoby kontaktowej z działu windykacji z Żaby ale oni nie odpowiedzieli i nie-ustosunkowali się do tego maila z zapytaniem fv odpowiedzi do dziś nie mam … zresztą nie tylko ja inni byli Ajenci tak samo…

 2. Panie @frykasie ;) Weksla trudno „się pozbyć”. Wszak, podpisując go, godzimy się bezwarunkowo na zapłacenie zawartej w nim kwoty pieniężnej, a jeśli już podpisujemy weksel in blanco, to – ho ho – ja bym żonie takiego weksla nie podpisał, a co dopiero jakiejś Żabie :) Jeśli natomiast potrzebna jest pomoc w konkretnej sprawie, to nie w komentarzach, zresztą i tak nic konkretnego Pan nie napisał, do czego można by się odnieść.

  Natomiast o wekslach Żabki słyszałem z różnych źródeł opinie, zwykle negatywne (co zresztą nie jest dziwne, jak ktoś nie czuje się oszukany przez Żabkę, to o tym w „internetach” nie wypisuje). Sytuacja typowa jak w dziesiątkach innych spraw – „gdzie są weksle in blanco, tam wióry lecą”, a rozwiązać ten problem najłatwiej jest zanim on powstanie i nie godzić się na podpisywanie weksla in blanco. Jest to najpewniejsza metoda, aby uniknąć kłopotów z tym związanych.

 3. Nie podpisywać z całym szacunkiem , teraz to i ja wiem i cała 1000 ajentów ale co teraz zrobić jak teraz się bronić , jakich argumentów użyć jak ludziom pomóc by rodzin w hańbie nie zostawiali bo sami życie sobie odbiją …jak ??? wiem że cudotwórcą Pan nie jest ale na miłość boską tak bezkarnie Żaba może ludzi z życia ograbić godności zwyczajnie wszystkiego ??? w imię litery prawa ? i zostaje tylko Sztrasburg ?

 4. Istnieje coś takiego jak zarzut „wypełnienia weksla in blanco niezgodnie z zawartym porozumieniem”, proszę się na tym skupić.

 5. ten aspekt wykorzystany co można jeszcze ?

 6. oj popadli my w kałabanie a czort karty rozdaje ….. lecz życie znam i wiem …ale jeszcze nie wiem jak ale musi się znaleźć sposób na takie praktyki poniżej pasa….
  ajent oddaje towar
  oddaje środki trwałe
  oddaje co należne Żabie
  a żaba weksel wystawi na sobie tylko znana kwotę i żadne ALE …
  i to mnie zastanawia jakie żadne ale przepraszam bardzo ja jestem wstanie udowodnić że dopisali mi FV na kwotę 47 tyś ?
  Nie wstydzę sie juz że byłam Ajentem bo wiem,że bardzo sumiennie i uczciwie pracowałam, każdego dnia po20 godz aż przyszedł krach pogotowie i… i miałam czas na przemyślenie…
  Nie Nie nie użalam sie nad sobą lecz wciąż zastanawiam dlaczego państwo na takie praktyki zezwala ?

 7. @frykasko, na co państwo zezwala? Skoro ktoś podpisuje dokument, w którym zobowiązuje się do zapłaty dowolnej kwoty, dowolnej osobie, w dowolnym czasie, to nietrudno przewidzieć, że przynajmniej w niektórych sytuacjach podpis taki może przynieść podpisującemu kłopoty…

  Sugerujesz, że powinny być jakieś egzaminy rozumienia życia przed założeniem działalności? To byłby dopiero ambaras :)

 8. Żle interpretujesz Panie Lechu , chodzi o to że Państwo Polskie powinno stać na straży drobnego przedsiębiorcy ( chodzi o pojedynczego przedsiębiorcę )aby takie koncerny, spółki jak Żaba nie pozwalały sobie na takie chwyty poniżej pasa czyli wykorzystać – wyrzuć – wypluć – zgiń w rynsztoku, podpisując na końcu w imię weksla in blanco, Prawo powinno chronić obywatela od takich praktyk TAK ? a tymczasem reklamuje się taki „Ż” i roztacza perspektywy dobrego rzetelnego biznesu a tymczasem z biznesu „Ż” wychodzą wszyscy z długami ? dlatego twierdze uparcie że ten weksel to mistyfikacja bo Żaba zarabia w sumie na byłych ajentach .
  i musi być sposób na udowodnienie tego…

 9. Generalnie najlepszym sposobem obrony dysponuje sam ten pojedynczy przedsiębiorca, który może weksla in blanco Żabie nie podpisywać. Gdyby tak było, weksla Żaba by nie żądała, bo nie miałaby od kogo. Dlatego prowadzę ten blog, bo uważam weksel za piękne narzędzie, ale musi być umiejętnie stosowane.

 10. Witam serdecznie.

  Mam bardzo duży problem z wekslem podpisanym dla kolportera. Poręczyłam swojemu byłemu szefowi weksel dla kolportera. Mój były pracodawca nie zapłacił kolporterowi kilka faktur za gazety i teraz Kolporter mnie ściga za jego długi. Zastanawiam się czy ten weksel jest zgodny z prawem, gdyż samego blankietu weksla nie podpisałam a napisałam na zwykłej białej kartce do drukarki treść : Poręczam, moje imię i nazwisko orazz nr pesel. Teraz dostałam kopię tej kartki, gdzie na odwrocie kartki został nadrukowany blankiet weksla. Czy to jest zgodne z prawem? I czy w takiej sytuacji mogę się odwołać od spłaty tego długu? Bardzo proszę o pomoc.

 11. @Dorota – z tego co piszesz wynika, że podpisałaś się z zamiarem poręczenia wekslowego, więc takie zobowiązanie zaciągnęłaś.

 12. Czy można coś z tym zrobić skoro samego blankietu weksla nie podpisałam?

 13. @Dorota – poręczyciel nie podpisuje blankietu weksla. Złożone poręczenie jest nieodwołalne. Można co najwyżej negocjować z posiadaczem weksla zmianę formy zabezpieczenia na takie bez Twojego poręczenia.

 14. Dziękuję Panu bardzo za informacje. Pozdrawiam

 15. Mam jeszcze jedno pytanie. A mianowicie, czy ja mogę wykupić weksel od Kolportera a następnie wszcząć postępowanie sądowe wobec mojego byłego pracodawcy?

 16. Czy może lepiej by było gdyby ten weksel wykupił mój narzeczony?

 17. @Dorota – możesz wykupić jako poręczycielka i na tej podstawie dochodzić roszczenia od osoby, za którą ręczyłaś.

 18. a czy osoba trzecia nie związana z wekslem może go wykupić od kolportera i następnie ubiegać się spłaty długu od wierzycieli?

 19. Regres należy się tylko spłacającemu poręczycielowi, a nie każdej osobie, która przypadkowo dokona spłaty.

 20. Witam ponownie. Wykupiłam weksel ale chciałabym aby teraz wykupił go ode mnie mój były pracodawca, który jest właścicielem weksla. Jak mam to zrobić? Oryginał weksla jest w sądzie w Katowicach a ja mieszkam w Gdańsku. Czy muszę mieć oryginał weksla dołączony do jako dowód w sprawie przeciwko byłemu pracodawcy?

 21. Oryginału weksla możesz raczej nie odzyskać. Jako poręczycielka wykupująca weksel musisz wytoczyć powództwo wobec wystawcy, jako dowód wskazując weksel i opisując, w aktach jakiej sprawy się znajduje, oraz przedstawiając dowód wykupu (spłaty) weksla od posiadacza.

 22. Dziękuję

 23. Małgorzata says

  Witam córka na własnej działalności prowadziła kiosk kolportera ale żeby dostac tą prace musiała mieć osoby które jej podpiszą jako żyranci i między innymi trzeba było podpisac weksel in blanco i tak zrobiłam aby pomóc dziecku ,po ośmiu miesiącach odechciało jej sie pracy więc zagarnęła spore utargi i zwiała za granice , mnie nie stać na takie spłaty bo nawet na leki nie mam , czy moim jedynym wyjściem jest umrzec?

 24. Pani @Małgorzato – niewiele mogę poradzić, poza tym, że to, co Pani spłaci, może próbować odzyskać od córki w przyszłości. Niestety trochę myli się Pani, pisząc, że pomoc córce polegała na podpisaniu weksla. Pomoc polega właśnie na tym, że teraz musi Pani spłacić jej długi, za które poręczyła. Jakby pomoc polegała tylko na złożeniu podpisu, to… nikt by takiego podpisu nie wymagał…

 25. Witam ,
  W wieku 18 lat brat mnie poprosił o podpisanie weksla . Cała rodzina mnie do tego namawiała. Brat zakładał wtedy żabkę tzn miał zostać ajentem . Ciocia która była wówczas partnerem w żabce mówiła że mu pomoże . Oczywiście jak to w żabce sklep padł ponieważ otworzyli mu 300 m dalej Fresh market i wszyscy klienci poszli tam . Do tego zmienił się mu partner z żabki i nikt mu już nie pomagał. splajtował. W tej chwili dług jest na ponad 70 tys . Ja się nie dawno dowiedziałam u długu ponieważ mój brat twierdził że wszystko jest załatwione i nie musze sie martwic. Dowiedziałam się przypadkiem że ten dług nie jest przez niego spłacany . I że wiadomo cały czas rośnie. Nie wiem jak zmusić mojego brata aby płacił go a według mnie stać go aby chociaż po 500 zł płacił., Co mogę zrobić w takiej sytuacji ? Nie stać mnie na spłatę tego . Nie stać mnie nawet na opłacanie po 300 zł . dużo nie zarabiam i sama się utrzymuje i nikt mi nie pomaga … już nie wiem co mam robić

 26. @Agata – jako poręczycielka odpowiadasz za zapłatę tego weksla i wierzyciel może dochodzić od ciebie roszczenia. To, co zapłacisz, możesz żądać w roszczeniu regresowym od brata.

 27. Czy spłacając weksel Zabka może go uruchomić ?

 28. @Daria – niestety nie rozumiem pytania.

 29. Spłacam co miesiąc ratę dla Żabki czasami jest ona mniejsza niż ustalona.
  Pracownik działu windykacji wysyła mi wiadomości ze chce uruchomić weksel czy jest to zgodne z prawem jeżeli nie uchylam się od płatności ?

 30. @Daria – z prawnego punktu widzenia dochodzenie roszczeń wekslem może być uruchomione w każdym przypadku zwłoki dłużnika. Jeśli zatem zawarłaś ugodę, na mocy której zadłużenie masz spłacać w ratach, to w razie wywiązywania się z wpłat nie ma podstaw do uruchomienia weksla, ponieważ nie pozostajesz w zwłoce. Jeśli jednak rat nie spłacasz, albo spłacasz w mniejszej wysokości, to taka podstawa jest. W praktyce jednak, jeśli spłacana jest duża część, a brak spłaty stanowi niewielką część rat, to jako wierzyciel byłbym niechętny do natychmiastowego kierowania sprawy na drogę sądową. Zakładam zatem, że dział windykacji używa „groźby” użycia weksla bardziej w formie dyscyplinującej cię, niż jako pokazanie ich prawdziwych intencji.

 31. Dziękuje za szybka odpowiedz

 32. Witam,
  dostałem ostatnio maila od radcy prawnego reprezentującego firmę, z którą współpracowałem, z informacją o nieuregulowaniu należności wynikających z rozliczenia inwentaryzacji, co za tym idzie wypełnieniu weksla oraz wezwaniem do wykupu weksla. Problem polega na tym, że nie miałem informacji o należności, gdyż pod tym adresem już nie mieszkam i ponaglenia do mnie nie docierały. Kolejna rzecz to kwota na wekslu jest dużo wyższa niż należność. Co mogę z tym fantem zrobić, jak się zachować. Bardzo proszę o pomoc

 33. @Wojtek – skontaktować się z wierzycielem i wyjaśnić kwestię rozliczeń.

 34. Czy po uregulowaniu należności wierzyciel ma obowiązek zwrotu weksla?

 35. @Wojtek – pytanie jest nie do końca dobrze zadane. Przede wszystkim to ty masz obowiązek zapłacić za zwrotem weksla, a nie masz obowiązku zapłacić, jeśli weksel nie jest ci zwracany.

 36. Czy na wekslu może być wystawiona wyższa kwota niż kwota rzeczywistej należności wynikająca np z noty obciążeniowej?

 37. @Wojtek – nie wiem, nie znam pana sprawy.

Speak Your Mind

*