Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Wzór weksla własnego

Założyłem nowy dział na blogu, umieszczę tam kilka przydatnych wzorów weksli, z których będziecie mogli korzystać wedle potrzeb.

Generator weksli – stwórz online swój własny weksel (online)

Wzór weksla ze szczegółowym sposobem wypełniania (PDF).

Drugi wzór weksla – stylizowany na ozdobny blankiet (JPG)

Przypominam (bo niektórzy potrafią przeżyć całe życie bez odkrycia potrzeby skorzystania z weksla ;), że potrzeba jego użycia może zaistnieć między innymi w następujących sytuacjach:

– jeśli prowadzisz firmę i chcesz zabezpieczyć się na wypadek otrzymania płatności w zamian za sprzedany towar
– jeśli jesteś zwykłą osobą, do której zwraca się kolega o pożyczkę.

W obu przypadkach weksel jest lepszym zabezpieczeniem niż – odpowiednio – podpis na fakturze z odroczonym terminem płatności i umowa pożyczki (której – w przypadku użycia weksla – w ogóle nie trzeba zawierać w formie pisemnej).

Wychodzę z założenia, że najprostszą formą wystawienia weksla jest po prostu napisanie go na kartce. Jeśli zrobi to wystawca, weksel będzie miał o wiele większą wartość dowodową, nie będzie bowiem wątpliwości, pod jaką treścią został złożony podpis.

Z pewnych jednak względów dużo ludzi szuka gotowych wzorów weksla. Przypuszczam, że nie chodzi o łatwość wystawienia (moim zdaniem łatwiej napisać weksel w minutę, niż szukać wzoru, drukować, wypełniać…), a o fakt, że wzór ułatwia wystawienie weksla przez osoby mniej obeznane z praktyką prawa wekslowego.

Dlatego w moim pierwszym wzorze weksla umieściłem szczegółową instrukcję wypełnienia, a każde pole do uzupełnienia zostało dodatkowo podpisane. Na podstawie tych wyjaśnień zawsze możesz samodzielnie wystawić swój weksel.

Comments

 1. Witam! Czy płatności związane z wekslem (na rzecz wystawiającego a w oznaczonym terminie na rzecz remitenta) mogą odbywać się przelewami na wskazane rachunki bankowe? Jeśli tak – jak należy to oznaczyć na wekslu własnym?

 2. Płatności mogą odbywać się przelewami, można zamieścić o tym informacje na wekslu, tylko nie bardzo wiem po co. Wystawiam weksel, otrzymując w zamian przelew, nie trzeba zamieszczać informacji za co weksel został wystawiony. Z kolei zapłata za weksel i tak musi nastąpić dopiero po jego przedstawieniu, więc dopiero jak dojdzie do przedstawienia, strony mogą się umówić co do sposobu płatności (nie sądzę, aby wierzyciel mógł odmówić przyjęcia gotówki). Zatem: dane te to tylko „szum informacyjny” bez większego znaczenia prawnego.

  Inną – stosowaną – praktyką jest wskazywanie banku WYSTAWCY jako domicyliata – z którego jest pobierana zapłata za weksel. Usługa taka jest jednak w banku płatna przez posiadacza weksla dochodzącego w ten sposób zapłaty.

 3. a to ja mam pytanie z innej beczki, czy płatność za weksel własny wystawiony przez spółkę na rzecz innej spółki na kwotę np. miliona złotych musi być dokonana przelewem tak jak w przypadku transakcji kupna?

 4. art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określa warunki, które wymagają płatności poprzez rachunek bankowy (płatność pomiędzy przedsiębiorcami, suma powyżej 15000 euro).

  Rozwiązanie: w celu umożliwienia przyjęcia zapłaty nie poprzez rachunek bankowy należy indosować weksel (choćby „do inkasa”) na nieprzedsiębiorcę.

 5. Mój szwagier w 1998r pożyczył od nas 10.000 zł jako gwarancję podpisał weksel. Nie dochodziliśmy swoich należności ze względu na trudną sytuację materialną rodziny mojej siostry. Czy mam szansę odzyskać swoje pieniądze?

 6. Proszę na FORUM (ikonka z prawej strony) opisać sprawę i podać treść weksla, to zobaczymy…

 7. Lucyna says:

  Jaka jest różnica między wekslem „in blanco ” a wekselem własnym „bez protestu”

 8. @Lucyna – są to dwie odrębne rzeczy. Weksel in blanco, to weksel, który w momencie podpisania nie posiada wszystkich elementów. Weksel własny bez protestu, to weksel własny, który zawiera klauzulę bez protestu, opisaną na tym blogu.

  „Weksel własny bez protestu” może być również wekslem in blanco, jeśli będzie mu brakowało któregoś elementu (np. daty płatności i kwoty).

 9. Lucyna says:

  Dziękuje za pomoc ,ale dalej mam wątpliwości,który weksel mam przyjąć za pożyczkę z
  nagłówkiem weksel in blanco czy weksel własny „bez protestu”.Kiedy weksel taki sie przedawnia.

 10. Weksel przedawnia się w ciągu 3 lat od daty jego płatności. Nagłówek weksla nie ma znaczenia, liczy się jego treść. Weksel zabezpieczający pożyczkę może wyglądać następująco:
  Kraków, dnia 14 marca 2011r.
  Dnia 30 grudnia 2011r. zapłacę za ten weksel
  na zlecenie Lucyny Kowalskiej sumę
  pięciu tysięcy złotych. Płatny w Krakowie.
  {podpis wystawcy}.

  Klauzula bez protestu jest dla pożyczkodawcy bez znaczenia.

 11. lucyna. says:

  Przepraszam tak marudzę,a jeśli sie weksel przedawni,czy jest forma przedłużenia nową umową czy deklaracją jest jakaś rada.

 12. Jeśli weksel się przedawni (lub będzie się zbliżał do przedawnienia), to należy poprosić wystawcę o wystawienie nowego weksla, którym wykupi stary weksel. Jeśli się nie zgodzi, to aby nie dopuścić do przedawnienia, trzeba wytoczyć powództwo.

  W sprawie dalszego marudzenia zapraszam na nasze FORUM :)

 13. Lucyna says:

  Dziękuje za cenne porady,cieszę sie że znalazłam taką stronę.Czytam ją od a-z.tyle ciekawy i ważnych spraw.Jest Pan Wielki.

 14. doktor85 says:

  witam. mam problem z dłużnikiem i chce to rozwiązać przy pomocy weksla własnego.Bardzo proszę o poradę jak to zrobić żeby wszystko było dobrze i żebym odzyskał pieniądze. Sprawa wygląda następująco – parę lat temu kolega poprosił mnie o pomoc finansową żeby rozkręcić działalność, za dobry młody i głupi zgodziłem się i wziąłem kredyt na 10 tyś. Interes nie poszedł znajomość się rozpadła a on nie wykazuje chęci oddania długu. Mam zamiar wypisać weksel i dać mu do podpisu. Czy to będzie miało moc prawną? czy wzór weksla własnego wystarczy? Bardzo proszę o pomoc i o jakieś wskazówki

 15. Jeśli kolega zgodzi się podpisać weksel, to będzie to „miało moc prawną”. Zakładając, że aktualnie kolega jest winien 20 000zł i umówicie się na oddanie „za rok”, weksel może wyglądać następująco:
  „Zakopane, 21 marca 2011r.
  Dnia 21 marca 2012r. zapłacę za ten weksel
  na zlecenie doktora Jana Iksińskiego
  sumę 20 000zł. Płatny w Zakopanem”

  W razie innych wątpliwości zapraszam na FORUM :)

 16. doktor85 says:

  a czy nie lepiej jako datę sporządzenia wpisać datę wzięcia przeze mnie kredytu? to na drodze sądowej nie pomoże znacząco ? Wydaje mi się że uda mi się go nakłonić..

 17. To w niczym nie pomoże, pomijając już fakt, że byłoby niezgodne z prawdą. Kolega teraz jest Panu winien jakieś pieniądze i teraz (dzisiaj) spłaca Panu wekslem, bez obaw można wpisać aktualną datę wystawienia.

 18. Tomasz Zając says:

  Witam – zastanawiam się jaką końcówkę fleksyjną w przyżeczeniu zapłaty wpisać w przypadku weksla własnego wystawionego przez spółkę jawną i poręczonego przez wspólników ” zapłacę” czy „zapłacimy „

 19. Przede wszystkim uważam, że zastosowanie błędnej końcówki (zapłacimy – w przypadku 1 osoby, albo zapłacę – w przypadku kilku osób) nie jest błędem unieważniającym weksel,

  ale jak już się nad tym zastanawiamy, to spółka jawna – jako 1 podmiot – może przyrzekać zapłatę w liczbie pojedynczej, nawet jeśli za tą spółkę poręczają inne osoby.

 20. Proszę o poradę – mam taką sytuację – pożyczyłem sumę 250 tys. zł na podstawie weksl a własnego i teraz osoba , która jest mi winna pieniądze chce rozliczyć tą sumę mieszkaniem o podobnej wartości , a ja się na to zgadzam . czy to możliwe żeby zapłata weksla własnego była zrobiona „mieszkaniem” ?

 21. @Wojtek: dłużnik za weksel powinien zapłacić wyłącznie w pieniądzu.

 22. Witam, tak na szybko, proszę o link do odpowiedniego artykułu lub o przedstawienie gotowego rozwiązania.
  Klasyczna sytuacja pracodawca – pracownik.
  Chciałbym aby mój pracownik który jest kierowcą podpisał weksel in blanko, który będzie użyty w momencie rażącego niedbalstwa z jego strony. (np. gdy pozostawi samochód bez opieki i wróci do firmy oznajmiając ze się zwalnia, lub spowoduję szkodę pod wpływem alkoholu)
  Proszę o jakąkolwiek pomoc.

 23. @Marcin: najnowsze (styczeń 2011) orzeczenie Sądu Najwyższego nie dopuszcza stosowania weksla jako zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracownika. Bez względu na to orzeczenie, zawsze byłem zwolennikiem tradycyjnych metod zabezpieczania takich właśnie roszczeń, do czego pracodawca ma podstawy w ogólnych zasadach prawa pracy. Należy po prostu zawrzeć z pracownikiem odpowiednią umowę (o odpowiedzialności materialnej itp.).

  Do poczytania: tutaj i tutaj.

 24. No tak, z tego co wiem podczas roszczeń od pracownika mogę żądać sumy 3 krotnej wielkości jego wynagrodzenia, jeżeli natomiast szkoda jest większa niż 300000 zł czy mogę otrzymać od pracownika kwotę zbliżoną do podanej przeze mnie kwoty bez weksla?

 25. Odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną szkodę w pełnej wysokości jest możliwa, jeśli szkoda została wyrządzona przez pracownika umyślnie (122kp).

 26. witam mam pytanie co zrobić z wekslem gdzie pójść sąd czy komornik w razie ociągania się z oddaniem pożyczonych pieniędzy

 27. dzięki mam już tytuł z sądu z klauzulą natychmiastowej wykonalności jednak co zrobić gdy dłużnik wymeldował się i wyjechał z kraju do Holandii tu nie ma już nic zagranicą pracuje legalnie

 28. Należałoby prowadzić egzekucję z jego holenderskiego wynagrodzenia, w tym celu polecam jednak kontakt z tamtejszym prawnikiem.

 29. Dzień dobry

  Posiadam upoważnienie imienne podpisane u notariusza. Czy mogę wystawić weksel osobie , która udzieliła upoważnienia i podpisać ten weksel z upoważnienia?

 30. @Ania: to zależy od treści upoważnienia.

 31. Yarecki says:

  Witam
  Nie wiem, gdzie byłoby najlepsze miejsce do zadania tego pytania, więc daję tutaj.

  Odnośnie:
  „Wychodzę z założenia, że najprostszą formą wystawienia weksla jest po prostu napisanie go na kartce. Jeśli zrobi to wystawca, weksel będzie miał o wiele większą wartość dowodową, nie będzie bowiem wątpliwości, pod jaką treścią został złożony podpis.”

  Przeczytałem także: http://www.remitent.pl/weksel-napisany-odrecznie-czemu-nie/1781

  Zauważyłem jednak, że w przypadku tzw. „zwykłych ludzi” wypisanie czegokolwiek odręcznie ociera się o rzecz niemożliwą do realizacji. „Zwykły człowiek” mając do czynienia z umową (jakąkolwiek) jest zdolny co najwyżej do w miarę czytelnego podpisania się. A już w przypadku niektórych starszych osób i to staje się problematyczne.

  Zatem jak prewencyjnie zabezpieczyć się przed zarzutem, że przy wekslu coś „majstrowano”, jest podrobiony, lub po prostu „został podłożony i nie widziałem, co podpisuję”? Zakładam ,że ekipa telewizyjna uwieczniające moment podpisania weksla byłaby zbyt stresująca dla wystawcy. Może dodatkowe oświadczenie (jak w przypadku np. funduszy inwestycyjnych), iż „jestem świadomy zobowiązania wynikającego z podpisanego przeze mnie weksla i z ryzyka wiążącego się z emisją tego groźnego papieru wartościowego”? Ale tutaj narażamy się na identyczne zarzuty „podłożenia” i braku świadomości podpisywania oświadczenia o byciu świadomym…

 32. 1. Niech może oprócz podpisu wystawca napisze choć kwotę cyframi, względnie niech do uzupełnienia będzie jeszcze słowo „weksel” w treści dokumentu :)
  2. Niech nie będzie wątpliwości, że wystawca wiedział co podpisuje – czyli zamiast zwykłego wydruku, zastosujmy specjalny blankiet, który całym swoim obszarem krzyczy „weksel!” ;) Jan Bednarczyk ma takie fajne zielone blankiety.

  jestem świadomy zobowiązania wynikającego z…

  Ale jak tego nie napisze odręcznie, to też powie, że nie wie co podpisywał, albo w ogóle że się podpisał in blanco :)

 33. Yarecki says:

  Dziękuję za podpowiedzi.
  Podoba mi się podpowiedź nr 1, kwota napisana odręcznie to jest coś! Tylko, że raczej kwota cyframi, bo słownie, to już wiele osób sobie nie poradzi ze skomplikowaną gramatyką lub narobi pełno błędów ortograficznych…

  Co do gotowych wzorów krzyczących: „jestem wekslem!”: dawniej używałem oryginałów kupowanych za ciężkie pieniądze wg nominału opłaty skarbowej, potem z konieczności używałem ich kolorowych kserokopii, na koniec wygrzebałem z netu identyczny ozdobny formularz, jaki jest na remitencie. Ale… wypełnienie ich odręcznie przez wystawcę też wymaga długiego i mozolnego przeszkolenia i kilku podejść, bo ciągle są jakieś błędy. Z kolei danie do podpisania już wypełnionego wzoru też może spotkać się z zarzutami j.w.

  Jak widzę nie zostaje nic innego, niż sporządzenie czytelnej ilustrowanej instrukcji wypełnienia weksla i cierpliwe asystowanie wystawcy (czyli prowadzenie go za rączkę i pokazywanie paluchem). Brrr…

  pozdrawiam :)

 34. Tak, kwota odręcznie napisana cyframi. Kwota słownie już wydrukowana i odpada zarzut, że wystawca nie wiedział na jaką kwotę weksel podpisuje.

  Jeden z blogowych czytelników stosuje taką praktykę, że wystawca blankiet sam uzupełnia, czyli po prostu mówi mu co i gdzie ma pisać. Co ciekawe, nie chroni to przed próbą zarzutów – zobacz tutaj http://www.remitent.pl/nietypowe-wykorzystanie-klauzuli-waluty/5079 na szczęście nieskuteczną ;)

 35. Yarecki says:

  Dzięki. Też myślę o wypełnianiu blankietu ręcznie przez wystawcę, bo do tej pory stosowałem weksle in blanco lub wypełnione maszynowo przeze mnie i tylko podpisane przez wystawcę. Co prawda, do tej pory nie miałem okazji spotkać się z próbą podważenia ważności weksla, ale po lekturze remitenta wolę dmuchać na zimne :)
  pzdr

 36. Marianna says:

  Witam Pana,

  Chcę rozpocząć współpracę z pewną firmą. Firma sprzedaż swojego towaru chce zabezpieczyć, a jakże – wekslem, pisząc do mnie na zachęte w te słowy: ‚Jako zabezpieczenie transakcji weksel in blanco wraz z deklaracja wekslową (oba dokumenty w załączaniu) poręczony na odwrocie weksla przez członków zarządu.” Intryguje mnie słowo „poręczony”. Co Pan o tym sądzi?
  Weksel, jak to weksel, jest bardzo in blanco :-) Do tego jest oczywiście deklaracja wekslowa, jak niżej:
  Niżej podpisany Wystawca weksla własnego “in blanco” deklaruje, co następuje: ……………………………………………………………………….
  (Nazwa, KRS, NIP, REGON, adres siedziby firmy, imiona i nazwiska osób reprezentujących firmę w przypadku gdy wystawcą jest osoba prawna )
  zwany dalej Wystawcą oświadcza, że celem zabezpieczenia zobowiązań (istniejących i przyszłych) w stosunku do …………………. z siedziba w ……………. , z tytułu faktury …………………… z dnia ………………….. zwanej dalej Fakturą, wystawia weksel własny “in blanco”. Zapłata z weksla nastąpi na ……………………….. z siedzibą w ………………………….……….
  II. Uprawnienia ………… …………. z siedzibą w …………………., co do sposobu wypełnienia weksla “in blanco”.
  …………………… z siedziba …………………….. jest uprawniony do wypełnienia weksla “in blanco” w następujący sposób:
  a) …………………. z siedzibą w ………………………. wpisze według swojego uznania datę i miejsce jego wystawienia oraz datę płatności,
  b) …………………….. z siedzibą w ………………… wpisze miejsce płatności, przy czym może umieścić klauzulę domicylu,
  c) ……………………… z siedzibą w …………………… ma prawo uzupełnić weksel klauzulą „bez protestu”,
  d) ………………… z siedzibą w ………………………. ma prawo wypełnić weksel na sumę wekslową obejmującą:
  – nie zapłaconą Fakturę z przysługującymi odsetkami, liczonymi jak dla zaległości podatkowych
  – koszty dochodzenia zapłaty weksla przed organami ochrony prawnej,
  W razie pisemnego wezwania do wykupu wypełnionego weksla listem poleconym wysłanym przynajmniej na 7 dni przed datą płatności weksla na wyżej wskazany adres zamieszkania Wystawcy, Wystawca zapłaci kwotę weksla bez protestu w terminie wyznaczonym w wezwaniu do zapłaty.
  Wystawca oświadcza, że ponosi pełną odpowiedzialność za wystawiony przez siebie weksel „in blanco”, na warunkach określonych w Fakturze, oraz ponosi odpowiedzialność za bezwarunkową zapłatę sumy pieniężnej z weksla.
  Weksel podlega zwrotowi Wystawcy po spełnieniu zobowiązań wynikających z Faktury.
  podpis Poręczycieli : ………………
  podpis Wystawcy weksla : ………………………..

  Co Pan o tym sądzi? Podpisywać??
  Pozdrawiam

 37. Poproszę o zamieszczenie pytania na forum – http://forum.remitent.pl – będzie nam łatwiej nad tym dyskutować. Jeśli się da, to zamiast wklejania tekstów, poproszę o skany ;)

 38. Krzysztof says:

  Czy fakt przedawnienia weksla sąd bierze pod uwagę z urzędu czy dłużnik musi ten zarzut podnieść aby był skuteczny?

 39. @Krzysztof – przedawnienie jest brane pod uwagę tylko na zarzut.

Speak Your Mind

*